Fasády domov – nepodceňujte ich výber!

Fasáda domu je pre mnohých veľmi obľúbenou úlohou, pretože je to znak toho, že sa práce na dome konečne chýlia ku koncu. Po nekonečnom príbehu so stavbou domu a jeho dokončovaní, je fasáda akási bodka, ktorá tento proces uzavrie. Majiteľ domu sa konečne môže nasťahovať. Fasády domov sú však častokrát podceňované. Ľudia už častokrát nemajú energiu a ani financie na to, aby pre svoj dom zvolili fasádu, ktorá nielenže dlho vydrží, ale bude aj dobre vyzerať. Fasáda totiž plní estetickú ako aj praktickú funkciu a chráni dom pred nepriazňou počasia, ktorej je denne vystavený. Dajte si teda záležať na tom, aký kabát vášmu domu oblečiete. Myslite na to, že je to investícia nie na 5, ale minimálne na 20 rokov.

Fasády domov

Na fasáde domu si dajte záležať.

Farebné fasády domov

Uvedomte si, že fasáda domu reprezentuje vkus jeho majiteľa a tak ako si dávate záležať na výbere interiérového nábytku a doplnkov. Mali by ste dostatočnú pozornosť aj financie venovať aj exteriéru. Fasády domov môžu celkový dojem z domu buď vyzdvihnúť alebo potopiť. Nie je nič ojedinelé vidieť na uliciach domy, ktoré aj napriek tomu, že majú krásne a kvalitné okná, dvere aj strešnú krytinu, pôsobia gýčovo len preto, že majiteľ domu zvolil nevhodnú fasádu. Najčastejšou chybou býva pritom samotná farba fasády. Krvavo červená, trávičkovo zelená, cukríkovo ružová či iné nevšedné odtiene môžu vyzerať dobre na stenách v detskej izbe. Určite nie sú rozumnou voľbou pre fasádu domu. Naopak biela, sivá, jemné odtiene hnedej a zelenej ukážu dobre na ktoromkoľvek dome a pritom takéto fasády domov nepôsobia ako päsť na oko.

Fasády domov

Dajte si záležať nielen na interéri, ale aj exteréri.

Fasády domov – aj drevo môže tvoriť fasádu!

Keď povieme fasáda, každý si automaticky predstaví omietku. Ale fasáda môže mať aj inú podobu. Napríklad také drevo. Drevo sa stáva z roka na rok stále obľúbenejším materiálom pre fasády domov a to predovšetkým pri moderných jednopodlažných budovách. Drevená fasáda má svoje neopísateľné čaro, ktorému ľahko podľahne každý majiteľ domu a pritom je omnoho originálnejšia a zaujímavejšia ako klasická omietka. Dôležité je však vybrať taký druh dreviny, ktorý výborne odoláva poveternostným podmienkam a zároveň má dlhú životnosť a nevyžaduje častú starostlivosť. Ak sa ale pre drevenú fasádu rozhodnete, určite neoľutujete!