Fasády domov majú nielen ochrannú funkciu

Mnohí stavebníci a architekti  sa často zamýľajú nad tým, aký typ fasády zvoliť pre konkrétnu stavbu. Ako vybrať vhodné omietkové zmesi, farebnosť fasády či rozsah a druh fasádnych obkladov? Fasády domov okrem estetickej funkcie plnia aj funkciu ochrannú. Pri výbere a kvality vonkajších omietok je okrem farebných odtieňov dôležité tiež chemické zloženie farieb. Zloženie a vlastnosti farby  ovplyvňujú jej odolnosť voči vplyvom vonkajšieho prostredia. Fasáda má  zároveň umožniť stenám budov dobre dýchať.

Fasády domov

Príjemná fasáda domu, ktorá žiadnym spôsobom neruší.

Jednoduché vápenné nátery

Kedysi boli hlavne na vidieckych domoch obľúbené vápenné nátery. Bolo to jednoduché, lacné a dalo sa to urobiť svojpomocne v rámci rodiny. Postupne sa fasády domov pokrývali  modernejšími náterovými hmotami, z ktorých prevládajú akrylátové, silikónové a silikátové farby. Medzi majiteľmi domov sa zvlášť veľkej popularite tešia akrylátové farby, a to predovšetkým pre svoju vysokú poveternostnú odolnosť a pritom pomerne malú náročnosť na spracovanie a aplikáciu. Možno ich nanášať na akýkoľvek podklad, vrátane starých náterov. Pre zvýšenie vodoodpudivosti sa do nich niekedy pridáva silikónový olej.

Fasáda domov

Vlastnosti a zloženie farby ovplyvňuje ich odolnosť voči vonkajším vplyvom.

Fasády domov musia byť vodoodolné

Rôzne upravené fasádne farby sa  často predávajú pod názvom silikónové farby. Zvýšená odolnosť voči vode je doprevádzaná o niečo horšími mechanickými vlastnosťami. Fasády domov ošetrené nátermi silikónových farieb sú považované odborníkmi za najkvalitnejšie. Oproti tomu silikátové farby kladú značné požiadavky na dodržiavanie správneho technologického postupu. Používajú sa predovšetkým pri renovaciách fasády starších domov a historických budov.

Vímanie farebnosti fasády domov

Farby si človek pravdepodobne vymyslel preto, aby nimi mohol ovplyvňovať a skrášľovať svoje prostredie. Interiérové aj exteriérové  farby nás pocitovo nalaďujú. Dotvárajú naše architektonické zámery a sú zároveň vizitkou, ktorou prehovávame k svojmu okoliu. Farebnosť je fenoménom dneška, nájdeme ju všade a jej obľúbenosť stále stúpa. Farby môžu prilákať a dobre naladiť, ale aj vyvolať nepríjemné pocity. Aj ich zloženie hrá podstatnú úlohu, pretože vnímanie fasádnych farieb je ovplyvňované mnohými faktormi.  A platí to určite aj pri pohľade na fasády domov v našom životnom priestore.