Filc – ideálny materiál na krásne vianočné ozdoby

Možno ste sa už stretli s výrazmi ako napr. plstené hračky či dekorácie z filcu, ale nie každému je okamžite jasné, o čo vlastne ide. V skratke to však znamená, že ide o netkanú textíliu, ktorá sa vyrába napr. z ovčej vlny a to mokrým plstením alebo suchým vpichovaním, čím sa dosiahne prepojenie jednotlivých vlákien (samozrejme filc nemusí byť vždy iba prírodný materiál, ale môže byť tak ako veľa iných vecí vyrobený aj synteticky). Plsť či filc, to nie je však len obyčajná netkaná textília, ale skutočne skvelý materiál na tvorenie a výrobu všakovakých zaujímavých a kreatívnych vecičiek a možno si ani neuvedomujete koľkokrát počas života s ním prichádzate do kontaktu (napr. náradie pre maľovanie a nátery, tzv. filcové valčeky, či rôzne módne doplnky vrátane čiapok či klobúčikov). Mne však práve filc učaroval v úplne inom smere…

Filc a mačka

Krásne mačky vytvorené z filcu.

Vianočné ozdôbky a dekorácie z filcu

Ani ja som netušila aké úžasné veci sa dajú zhotoviť práve z netkanej textílie s názvom filc, pokiaľ som úplnou náhodou neobjavila na internete stránku s výrobkami mimoriadne šikovných a kreatívnych ženičiek, ktoré sa takejto tvorbe venujú vo svojom voľnom čase. Pri hľadaní tradičných, ľudových ozdôb na náš tohtoročný vianočný stromček (keďže sa nám po mnohých rokoch zdobenia stromčeka ligotavými vianočnými guľami a ozdobami, ktorých sú plné supermarkety, zažiadalo trocha zmeny v naturálnom ľudovom štýle) som objavila skutočné skvosty vyrobené práve z filcu. Filcové ozdôbky šité či vyšívané vo vianočných a zimných motívoch ako srdiečka, hviezdičky, stromčeky, zvončeky, čižmičky, ale aj sovičky, sobíci, chalúpky, rukavičky či korčule jednoznačne dokazujú, že filc, ihla, niť a šikovné ruky sú tou najlepšou kombináciou, ako si urobiť krásne slovenské Vianoce.

Filc a sovičky

Aj takéto krásne ozdoby sa dajú vyrobiť z filcu.

 

Nielen filc, ale aj iné materiály môžete využiť pri vianočnom kreovaní

Plsť či filc nie sú jediným úžasným materiálom, z ktorého sa dajú vytvárať úžasné vianočné dekorácie, rôzne darčeky či doplnky do domácnosti. Pri tvorení ozdôb z filcu sa vám určite budú hodiť farebné, prípadne drevené koráliky, rôzne kamienky či gombíky, ale aj stužky, špagátiky či dokonca preglejka.