Fusakle – príbeh známych slovenských ponožiek

Ponožky sú úžasným darčekom, nie len na Vianoce ale aj k narodeninám alebo ako suvenír z ciest po svete. Svoje o tom vie aj majiteľ známej slovenskej firmy, ktorý sa s nimi rozhodol podnikať. Ich vznik súvisel najmä s nádejou na zlepšenie a s vytvorením odkazu, ktorí by mal spríjemniť deň unaveného a znechuteného Slováka. Ako vznikli naše Fusakle?

fusakle
Fusakle majú otvoriť myseľ a šíriť dobrú náladu

Spočiatku nemalo ísť o fusakle

Vznik známych ponožiek bola súhra niekoľkých okolností. Predovšetkým to však bola reakcia majiteľa Jána Anguša na momentálnu náladu a situáciu na Slovensku. Teda pocitov vyvierajúcich najmä z kombinácie politických káuz, korupcie, porušovania ľudských práv, príchodu fašistov do parlamentu a žiadnej vyhliadky na zmenu. Jeho prvý nápad bolo vytvoriť určitú message pre spoločnosť, ktorá odbúra strach, otvorí myseľ a začne šíriť dobrú náladu.

V tom čase bola na vrchole utečenecká kríza a pán Anguš sa rozhodol aktívne zapojiť do pomoci, a aby videl akí ľudia vlastne utekajú. Tento jeho krok si vyžiadal veľkú nepriazeň od okolia, hlavne od ľudí, ktorí neboli znalí problematiky a informácie prijímali len z pohodlia svojho gauča. Práve z týchto ciest na hraniciach jednotlivých štátov si domov doniesol ako suvenír ponožky.

Aby ľuďom ukázal, že na svet sa dá nazerať aj farebnejšie, začal zháňať obchodných partnerov a pripravoval sa na podnikanie. A ako vznikol názov fusakle? Ten si samozrejme zobral od svojej starej mamy, čím spojil niečo staré a moderné zároveň.

fusakle
Fusakle nezabúdajú ani na klasiku „Jen počkej zajíci“

Čím su fusakle typické?

Fusakle si zakladajú na lokálnosti s prezentovaním česko-slovenského ducha. Ten prelínajú do svojho dizajnu ponožiek, ktorý je známy najmä pre česko-slovenskú spoločnosť. Napríklad známy Večerníček, alebo kolekcia pre sté výročie vzniku Československa. Populárna je aj Tatranská či ľudová kolekcia.

Okrem typických česko-slovenských vizuálov vyrábajú aj univerzálne a valentínske. Aktuálne sú v ponuke fusaklí aj ponožky s rôznymi témami pri kúpe ktorých idú peniaze na podporu LGBTI+, nadáciám Úsmev ako dar či Liga proti rakovine.