Gastro sporáky pre komerčné kuchyne

Gastro sporáky sa pomerne ľahko obsluhujú aj pre neškolených zamestnancov kuchyne, vďaka čomu sú atraktívne pre širokú škálu zariadení, ktoré ponúkajú tepelne upravovanú stravu. Mnoho reštaurácií používa gastro sporáky a považujú ich za ich základné vybavenie. Zvyčajne sa skladajú z vrchnej časti na varenie a v spodnej časti je spravidla umiestnená rúra, ktorá môže byť elektrická alebo aj na plyn. Namiesto rúry si však môžete zvoliť aj praktickú skrinku na odkladanie riadov či panvíc a hrncov. Pre komerčnú prevádzku by ste si mali definitívne zvoliť komerčný gastro sporák. Aj keď niektoré sporáky určené do domácnosti sa môžu zdať dostačujúce a výkonné pre gastro prevádzku, nie je tomu tak. Komerčné rady majú tiež rozdielne tepelné výkony, trvanlivosť a povrchovú plochu.

gastro sporáky
Gastro sporáky sú nevyhnutnosťou v komerčných prevádzkach

Kedy by ste mali mať v prevádzke gastro sporáky?

Ak plánujete grilovať, dusiť, pražiť, dusiť alebo ak varíte jedlo na priamom ohni, potom je pre túto prácu ideálny komerčný sporák. Pre rôzne typy kuchýň s rôznymi potrebami varenia sú vhodné rôzne typy komerčných sporákov. Reštaurácie, ktoré pripravujú viac ako 250 jedál denne, potrebujú rozsiahlejší sporák s viacerými platňami v porovnaní s pohostinským podnikaním, ktoré vydáva menej ako 100 jedál a aj to iba zopár krát do týždňa. Ak teda vaše zariadenie produkuje menej ako 250 jedál denne, potom by bol pre vás ideálnejší menej výkonný sporák prípadne komerčné takzvané varidlo. Môže byť použité napr. v malých kuchyniach, pretože zvyčajne zaberá minimálny priestor. Tento typ je veľmi obľúbený v malých stravovacích prevádzkach, kaviarňach a menších reštauráciách.

gastro sporáky
Gastro sporáky urýchlia prípravu jedla

Aký typ sporáka potrebujem?

Ak sa špecializujete na viac ako jeden druh jedla, možno budete potrebovať kombinované povrchy, ako je otvorená konfigurácia horáka a mriežka. Ak sa plánujete špecializovať iba na podávanie raňajok, možno budete potrebovať iba roštovú dosku. Položky, ktoré často varíte určia, aký veľký sporák budete potrebovať. Pri výbere typu komerčného sporáka, ktorý potrebujete pre svoju reštauráciu, vždy hrá veľkú rolu veľkosť. Väčšina zdravotných predpisov totiž vyžaduje určitú veľkosť digestora a aby všetky časti zariadenia boli umiestnené pod ním. Takže je veľmi dôležité, aby ste najskôr zhodnotili veľkosť svojej kuchyne.