Gumené rukavice, jednorazové, alebo radšej kožené rukavice?

     S rôznymi typmi rukavíc sa stretávame denne. Chránia naše ruky pred poveternostnými vplyvmi,  pri práci, športe alebo sú aj vhodným módnym doplnkom. Postupne vynaliezaví výrobcovia rukavíc, tzv. rukavičkári, dodávali na trh rukavice vyrobené z rôznych materiálov. Boli to hlavne rôzne typy tkanín a spracovaných kožených materiálov. A v dobe modernej sú to aj kombinované a gumené rukavice.

gumené rukavice
Inteligentné máčané pracovné gumené rukavice

Gumené rukavice nemajú dekoratívnu funkciu

    Postupne však rukavice strácali svoju hlavnú dekoratívnu funkciu. V súčasnosti sa  využívajú najmä ako ochrana rúk pred  nepriaznivým počasím, ako pracovné rukavice alebo aj ako súčasť športového oblečenia a špeciálneho osobného vybavenia. Pracovné a ochranné rukavice, hlavne kožené a gumenky, sa používajú prakticky vo všetkých odvetviach poľnohospodárstva, priemyslu a dopravy. Rukavice chránia naše ruky nielen pred nízkymi teplotami, ale aj napríklad pri práci v kuchyni či dielni, na záhrade,  alebo aj v v rôznych oblastiach medicíny.

gumené rukavice
Pracovné gumené rukavice – Redpol

Jednorazové rukavice nie sú iba gumené

   S jednorazovými rukavicami sa stretávame denne pri nakupovaní chleba či pečiva v predajniach potravín. Tento druh rukavíc sa  bežne vyrába z prírodného alebo syntetického kaučuku.  Takéto rukavice slúžia k ochrane našich rúk aj zdravia a sú používané hlavne zdravotníkmi. Ako už názov napovedá, jednorazové rukavice sú určené len na jedno použitie a musia sa potom zlikvidovať. Takýto osud však nečaká na gumenky a kožené rukavice. Ich životnosť je samozrejme omnoho dlhšia. Kvalitné kožené pracovné rukavice sú vyrobené z hovädzej kože alebo koženky.  Používajú sa pri práci s ťažšími a väčšími predmetmi, pri ktorých hrozí bezprostredný náraz alebo odretie ruky. Gumené alebo chemické rukavice   sú odolné voči rôznym typom chemikálií, kyselinám a liehu. Najčastejšie sú vyrobené z PVC materiálov, môžu byť máčané v silnom nitrile, latexe alebo neopréne. Takéto ochranné rukavice sú šité z bavlny a následne máčané, pričom ich vnútorný povrch je tvorený velúrovou úpravou alebo podšívkou z teplákoviny.