Hnojenie a zakladanie trávnika
Či už v záhrade alebo parku, pekný trávnik pôsobí nielen esteticky ale má aj rôzne možnosti využitia. Okrem toho, že po mäkkom trávniku sa príjemne chodí, mnohí máme radi za pekného slnečného dňa si na ňom poležať, oddýchnuť si, či napríklad opaľovať sa. Trávnik je tiež miestom pre hry a športy, a po pokosení sa tráva môže využiť do kompostu. Zakladanie trávnika, si ale vyžaduje prípravu povrchu, taktiež dôležité je hnojenie trávnika a pravidelná údržba.
Zakladanie trávnika začína prípravou povrchu
Rastliny pre svoj rast potrebujú dostatok svetla, takže trávniky by sa mali zakladať na slnečných miestach. Povrch, najlepšie rovný, treba riadne upraviť. Je potrebné odstrániť všetky nežiaduce časti, ktorými sú kamene, veľké hrudy, korene a burina. Keď je toto hotové, nasleduje zoranie alebo zrýľovanie pôdy. Aby sme dosiahli vyššiu kvalitu, môžeme podľa potreby primiešať piesok, rašelinu alebo kompost. To zlepší priepustnosť pôdy a trávnik bude pružnejší.
Keď už máme aj túto fázu za sebou, môžeme prejsť na ďalšiu, ktorou je hnojenie trávnika. Použiť môžeme hnojivo na báze prírodného zeolitu – Mitchurin. Práve toto hnojivo sa vďaka výnimočným adsorpčným vlastnostiam zeolitu postará o to, aby bol náš trávnik naozaj závideniahodný.
Po aplikácii hnojiva treba už len všetko dobre prehrabať, aby sme rozbili aj posledné väčšie hrudky, a aby bola pôda dobre prekyprená a prevzdušnená.
Výsev trávy
Ak zakladáme nízky trávnik, najlepšou voľbou je kúpa zmesi nízkych tráv, určená pre športové plochy alebo parky. Pokiaľ zasievame menšie plochy, výsev môžeme robiť ručne, v opačnom prípade je vhodné použiť sejací strojček. Vhodné je siať za suchého počasia bez vetra. Aby semená lepšie vzišli do zeme, vysiatu plochu treba povalcovať. Nakoniec sa všetko jemne pokropí, aby nevyplavilo semená.
Hnojenie trávnika
Predtým, než sa začne so samotným hnojením trávnika, je vhodné nechať pôdu otestovať, aby sme vedeli, aké živiny mu chýbajú, jej pH a organické hmoty. V prípade, že testy ukážu, že hnojenie trávnika je nevyhnutné, treba si dávať pozor na správny čas. V severnejších častiach sa hnojí na jeseň a inde pred obdobím dažďov. Hnojenie trávnika sa v žiadnom prípade nemôže robiť ak je sucho, pretože tráva môže zhorieť. Samozrejme ak hnojíme, veľmi dôležitý je obsah živín. Aby ste sa uistili, že neurobíte žiadnu chybu, vhodný je výber univerzálneho hnojiva. Ak chcete mať pekný trávnik, dajte si záležať nie len na jeho zakladaní ale aj na úprave.
A ak by ste chceli zeolitové hnojivo vyskúšať aj vy, navštívte stránku spoločnosti Zeocem, a.s.