Hnojivo na trávnik a jeho úloha pri zakladaní trávnika

hnojivo na travnikHoci sa leto ešte len rozbieha, ale ak chcete na jeseň zakladať trávnik, mali by ste na to začať myslieť čo najskôr. Pred výsevom totižto treba pôdu dostatočne pripraviť, aby sa váš trávnik ujal čo najlepšie. Táto príprava zahŕňa odstránenie nečistôt, aplikáciu herbicídov, hnojivo na trávnik, použitie osiva aj samotný výsev. V dnešnom článku vám ponúkame niekoľko tipov, ktoré sa vám pri týchto úkonoch môžu zísť.

Odstraňovanie nečistôt a aplikácia herbicídov

Práve z dôvodu, že najvhodnejšie obdobie pre výsev trávnika je jeseň v prvej svojej polovici a jeden z prvých krokov na prípravu pôdy (aplikácia herbicídov) je odporúčané vykonať už 3-4 týždne pred zakladaním trávnika, je potrebné začať s prípravami už tak zavčasu. Preto, aby sa termín vášho výsevu neposunul až na koniec jesene, začať s odstraňovaním nečistôt (kamene, korene, odpad) by ste mali najneskôr do polovice augusta. Následne môžete aplikovať herbicídy, ktoré je najlepšie nechať účinkovať spomínané 3-4 týždne.

Hnojivo na trávnik, jeho výber a použitie

Po tomto období prichádza na rad hnojivo na trávnik. Najlepšie je NPK hnojivo na trávnik. NPK je skratka pre 3 najdôležitejšie zložky, ktoré pôda potrebuje a ktoré takéto hnojivo obsahuje (N – dusík, P – fosfor, K – draslík). Ideálne je, ak ho do pôdy zapracujete ešte pred výsevom, ale aj v prípade, že sa k hnojeniu dostanete až po založení trávnika, nemal by to byť veľký problém.

hnojivo na travnikVyberáme vhodné osivo tráv pre našu záhradu

Hnojivo na trávnik je aplikované, čo ďalej? Presúvame sa k ďalšiemu bodu a tým je použitie osiva na trávnik. Najprv treba výber osiva dôkladne zvážiť a to na základe vlastností, ktoré by mal podľa vás váš trávnik spĺňať, ale aj na základe klimatických podmienok, v ktorých budeme trávnik pestovať. Rozlišujeme päť typov trávnych zmesí, ktoré sa líšia svojim vzhľadom, vlastnosťami aj účelom: športový trávnik, parkový trávnik, tzv. divoká lúka, microclever a trávnik do tieňa.

Takisto existuje viacero spôsobov, akými uskutočniť výsev trávnika, avšak to je téma už na ďalší samostatný blog. Dúfame však, že vám tieto informácie pri vašom zakladaní trávnika budú prospešné!