Hodí sa kolimátor aj na vzduchovku?

Základným typom optického zameriavača pre akúkoľvek strelnú zbraň je puškohľad alebo kolimátor. Obidve zariadenia sú založené na úplne odlišných optických charakteristikách. Reflexný zameriavač, známy skôr pod označením kolimátor, na rozdiel od puškohľadu strelcovi cieľ nepribližuje. Umožňuje lepšie zacielenie pomocou bodu premietaného na vlastné sklíčko zameriavača. Kolimátor používa na tieto účely svetelný bod. Puškohľad umiestený na zbrani cieľ približuje a premietne naň tzv. kríž. Kolimátor umiestnený na zbrani nezlepšuje výraznejšie presnosť streľby. Pomáha ale strelcovi pri streľbe zblízka, pri rýchlom zamierení a efektivite samotnej streľby. Pri súťažiach v streľbe z krátkych zbraní s kolimátorom je počet zásahov do terča percentuálne oveľa vyšší ako pri mechanických mieridlách. A platí to aj pri streľbe zo vzduchových zbraní.

kolimátor
THETA OPTICS KOLIMÁTOR SPIDER RED DOT

Puškohľad versus kolimátor

Ako si vybrať optiku na svoju vzduchovú zbraň? Nie ste spokojní so svojou rekreačnou streľbou so vzduchovky a chcete zvýšiť presnosť svojej streľby?. Potom prichádza do úvahy kúpiť si a nainštalovať buď vhodný puškohľad alebo aj kolimátor. Pokiaľ ste úplný začiatočník a výber optiky na vzduchovku je pre vás niečo úplne nové, potom sa netreba ponáhľať. Pretože niekedy sa cena kvalitnej optiky vyrovná aj cene, ktorú ste dali za samotnú vzduchovú zbraň. A dôležité sú aj vaše motivácie. Ste rekreačný strelec bez špeciálnych potrieb? Radi si zastrieľate na terč na krátku vzdialenosť? Nevadí vám ani vlhkejší víkend na chalupe? To je zopár úvah, na ktorými je možno dobré zamyslieť sa pri výbere kolimátora práve na tú vašu vzduchovku.

kolimátor
THETA OPTICS KOLIMÁTOR/PUŠKOHĽAD RHINO 4X32

Kolimátor si vyskúšajte naživo

Pri kolimátoroch je dôležité, aby perfektne sedeli na vašej zbrani. Sú menších rozmerov a nižšej hmotnosti ako puškohľady, preto si svoje miesto nachádzajú hlavne na krátkych zbraniach. Ako sú pištole, revolvery a krátke pušky na streľbu na vzdialenosť 15-20 metrov. Je múdre vyskúšať si kolimátor pred jeho kúpou. Lacnejšie modely sú projektované pre zdravé oči, tie drahšie aj pre tých so slabším zrakom alebo aj zrakovou chybou. Pri výbere kolimátota je teda dobré neponáhľať sa. Vyskúšať si naostro zopár verzií.