Iluzionisti nás ľudí zabávajú po stáročia

Ešte sa nájde niekto v dnešnom svete, kto verí na mágiu? Či sa nám to páči alebo nie, kúzla považujeme za akýsi malý podvod, ilúzie alebo jednoducho tisícky hodín strávených precvičovaním rôznych trikov. A k tomu všetkému, kto v dnešnej dobe túži po zázrakoch a kúzlách? Nuž, pravdupovediac takmer každý. Iluzionisti majú moc a schopnosť prekvapiť nás zakaždým niečím novým. Efektné levitácie alebo zmiznutie nábytku či iného predmetu sú síce stále veľkolepé, no nie až tak prekvapivé. Ak si odmyslíme kúzelnícke predstavenia pre deti, ktorým samozrejme „stačia“ jednoduchšie triky, iluzionisti sa skutočne učia a zdokonaľujú celý život, aby sa im podarilo aj neveriacich ľudí zakaždým ohúriť. Inak by to ani nešlo.

iluzionisti

Kráľ iluzionistov všetkých čias – Harry Houdini

Kúzelník vs. iluzionista – aký je medzi nimi rozdiel?

Čo majú spoločné iluzionisti s kúzelníkmi, to všetci dobre vieme. Obaja majú za úlohu zabaviť nás, prekvapiť, očariť, šokovať a zaujať. Ale čo ich robí inými? Iluzionista je ten, kto pracuje s ilúziami alebo šikovne a rýchlo pracuje s rukami tak, že si to divák nevšimne. Vyžaduje si to dlhú prax, vytrvalosť a trpezlivosť. Je to človek, ktorý istým spôsobom zavádza magickými či mystickými prostriedkami. Môže mať tiež isté psychologické znalosti, ktoré využíva pri ilúziách. Kúzelník je osoba, ktorá sa hrá alebo praktizuje údajne nadprirodzenú mágiu. Je to spiritualista alebo praktik tajných umení (často hanlivých). Ide o umelca trikov, alebo tzv. hadieho muža. Hovorí sa im tiež úžasne nadaný majster alebo vedec, osoba čo ohromí a sama je záhadou.

iluzionisti

Dnešný veľmi známy iluzionista David Blane

Niektorí najznámejší svetoví iluzionisti

Aj keď názory na najlepšie predstavenie iluzionistu sa líšia, niektorí sú predsa len najlepší na základe ich zásluh, slávy, pozoruhodných výkonov, získaných ocenení a vplyvu ich kariéry na iných umelcov. Do top 10 sa dostali práve títo:

  • Cyril Takayama,
  • Hans Klok,
  • Franz Harary,
  • dvojica Siegfried and Roy,
  • dvojica Penn and Teller,
  • Lance Burton,
  • Doug Henning,
  • David Blaine,
  • David Copperfield,
  • a na čele stále ostáva Harry Houdini.

Nesmieme však zabudnúť aj na ostatné veľké mená pozoruhodných iluzionistov a to: Mark Wilson, Paul Daniels, Mac King, Criss Angel, Alexander Herrmann, Ricky Jay, Harry Blackstone, Sr., The Pendragons, Jeff McBride a samozrejme Jean Eugène Robert-Houdin, ktorý je považovaný za prvého skutočného iluzionistu na svete.