Indoor futbal

indoor futbal

Viete, ako vznikol indoor futbal alebo tiež futsal?

Indoor futbal alebo tiež futsal, je futbal s upravenými pravidlami, ktorý sa hráva v uzavretých priestoroch, najmä v telocvični. Je to kolektívny šport, v ktorom proti sebe nastupujú dve päťčlenné družstvá (4 hráči v poli a 1 brankár), je len mierne odlišný od futsalu, ktorý riadi FIFA. Cieľom hry je dopraviť loptu pomocou nôh, hlavy či hrudi do bránky. Je divácky veľmi obľúbený najmä pre jeho dynamický obraz hry a tiež skvelú technickú vyspelosť hráčov.

História futsalu

Indoor futbal má povôd v Južnej Amerike, kde v urugayskom hlavnom meste neustále prerušoval tréningy dážd a tak jeden učiteľ telesnej výchovy vymyslel hru, ktorá spájala viacero športov ako futbal, hádzana či basketbal. Na prvom svetovom šampionáte v roku 1982 zvíťazila domáca Brazília. Táto hra, ktorá už dávno nebola mladším bratom futbalu, začala presahovať rámec FIFUSA. V roku 1989 si ju vzala pod svoje krídla FIFA, ktorá skrátila „futebol de salao“ na futsal a toho roku usporiadala v Holansku prvý oficiálny svetový šampionát vo futsale, na ktorom opäť zvíťazila Brazília. Lopta sa zväčšila, boli zakázané spätné prihrávky a tímy mohli začať neobmedzene striedať. Na Slovensku indoor futbal registrujeme od roku 2003, keď pod hlavičkou SFZ vznikla organizávia Futsal Slovakia. Futsal na Slovensku tvoria 1. liga, 4 regionálne a množstvo mestských líg.

indoor futbal

Indoor futbal nie je len pre profíkov!

Indoor futbal je vhodný aj pre amatérov

Tento šport si obľúbili najmä partie amatérov, ktorí sa radi stretnú v telocvični a zahrajú si futbal. Je to menej fyzicky náročné ako behať po futbalovom ihrisku. Indoor futbal je totiž zameraný na správne technické prevedenie činností. Obľúbený je aj pre jeho materiálnu nenáročnosť, kedže vám stačí zohnať 10 ľudí, loptu a rezervovať si telocvičnu. Pri takýchto amatérskych zápasov sa väčšinou používajú aj menšie bránky.

Indoor futbal je teda skvelou formou ako sa odreagovať a zabaviť sa so svojimi priateľmi.