Interiérové farby – ako postupovať s bielym základom
Vybrať správne interiérové farby je niekedy neľahká vec. Rovnako dôležitý je správny odtieň, ako aj správne nanášanie farieb. Pri niektorých náteroch je potrebné natrieť najskôr biely základ a až potom želanú farbu. Niekde je potrebné brať do úvahy typ steny alebo povrchu, ako aj predošlú farbu, ktorá na stene bola už niekoľko rokov. Ak navyše chcete použiť rovnakú farbu na niektorú z vnútorných stien a zvyšok využiť ešte aj na vstupné domové dvere, alebo iné plochy, je potrebné zohľadniť aj to. Pomerne časté u ľudí je použiť biely matný základ a pololesklú farbu na vrch. Tu sú tri základné dôvody, prečo je tento postup nesprávny.
Biely základ, ktorý sa používa pod pololesklé a lesklé interiérové farby, môže buď zvýrazniť alebo potlačiť výsledný efekt. Nasledujúcim trom prípadom sa radšej vyhnite.
Pololesklé interiérové farby zvýrazňujú povrchové chyby na stenách
Hodvábna štruktúra a odrážavosť pololesklej farby (najmä, ak sa použije farba na olejovej báze) zvýrazňuje každú chybu, každý nedostatok, na povrchu steny. Matné biele základové nátery majú po uschnutí hrubšiu textúru, ako nátery na báze oleja a táto hrubšia textúra bude viditeľná, ako nerovnosť pod pololesklou alebo lesklou farbou. Preto táto kombinácia nie je vhodná.
Nedostatočné prekrytie predchádzajúcej farby
Mnohé základové matné nátery neprekryjú jednou vrstvou predchádzajúcu farbu dostatočne efektívne a ani pololesklé nátery. Preto sú pri oboch potrebné aspoň dve vrstvy, čo trvá o dosť dlhšie a stále platí prvý bod, že drsný povrch po matnom základe bude pod lesklou farbou vyzerať ako chybný.
Nedostatočná priľnavosť
Matný biely základ neumožňuje, aby pololesklé interiérové farby priľnuli tak silno, ako na olejový základ. Podkladový náter môže ostať lepkavý po celé mesiace, čo bráni tomu, aby polo-lesklé interiérové farby vytvorili hladký a tvrdý povrch. Podobné zloženie základového náteru a farby na stenu vytvárajú lepší súlad a výsledok, ktorý chcete na vašich stenách dosiahnuť. Platí to aj na panelové či murované steny, ako aj pre drevom obložené steny, drevené doplnky, či veľký drevený nábytok.