Interiérový dizajn podľa feng shui

Feng shui je čínske učenie o harmónii života a bývania, a o využití tejto energie v prospech človeka. Týmto učením sa už dnes inšpiruje mnoho ľudí pri vytváraní interiérového dizajnu svojho domova. Hoci definícia Feng shui sa môže zdať jednoduchá, praktické prevedenie dá niekedy dosť zabrať. Pokiaľ váš interiérový dizajn má byť podľa tohto učenia Feng shui, začať treba už pri vchode domu alebo bytu. Pozitívna energia sa do domu dostáva vchodovými dverami. Preto prostredie pred dverami by malo byť čisté a upratané. Zvädnuté kvety tu nemajú miesto.

Kuchyňa je srdcom domova

interierový dizajnPodľa Feng shui, najdôležitejšou časťou každého príbytku je kuchyňa. Táto miestnosť symbolizuje bohatstvo a šťastie rodiny. Na interiérovom dizajne a umiestnení kuchyne v dome preto veľmi záleží. Aby všetko fungovalo ako má, a aby kuchyňa priťahovala pozitívnu energiu, musí byť uprataná, čistá a dostatočne presvetlená.

Pre správne prúdenie energie, kuchyňa by mala byť umiestnená čím ďalej od vchodu. Oproti dverám do kuchyne by nemala byť spálňa ani kuchyňa. Pachy, teplo a hluk z kuchyne by sa totiž do týchto miestností nemali dostať. Ak to nie je možné, dvere do kuchyne treba nechávať zatvorené.

Záleží na každom detaile

interierový dizajnVhodnými farbami do kuchyne sú farby svetlé a pastelové. Drevo a drevené doplnky taktiež podporujú ohnivú energiu kuchyne. Treba si však dávať pozor, pretože príliš veľa ohnivej energie spôsobuje zdravotné problémy a nepokoj v rodine.

Samozrejme, na rozmiestnení nábytku a zariadenia veľmi záleží. Keďže v kuchyni sa stretávajú dva živly – voda a oheň (jin a jang) treba ich umiestniť tak, aby neboli ani veľmi blízko seba ani oproti. Jin predstavuje dres, umývačka ale aj chladnička a oheň plynový alebo elektrický sporák, rúra, mikrovlnka.

Správne umiestnená jedáleň podľa Feng shui je čo najbližšie ku kuchyni a nie veľmi blízko vchodových dverí. Za stolom najlepšie miesto je chrbtom oproti stene. Súčasťou interiérového dizajnu jedálne by mala byť aj dekorácia, vytvárajúca príjemnú atmosféru, napríklad obrazy z motívmi prírody alebo nízke sviečky na stole.

Hoci som spomenula iba pár základných pravidiel, myslím, že ako dôkaz na to, aby ste videli, že vytvoriť interiérový dizajn podľa Feng shui nie je ľahké, to stačí. Ak si však chcete vytvoriť harmonický domov, stojí to za tú námahu.