Je vôbec rozdiel medzi hamakou a hojdacou sieťou?

Áno, samozrejme že je a veľký. Výraz hamaka používaný hlavne medzi turistami je síce pôvodný názov pre hojdacie siete ale ich použitie a zloženie je úplne iné a odlišné.

Aký je teda rozdiel?

hojdacia sieť

Hojdacia sieť od slovenského výrobcu DREVONA

V stručnosti sa dá povedať, že hojdacie siete sú určené hlavne do záhrad a interiérov bytov, zatiaľ čo hamaky sú vhodné do voľnej prírody. Milovníci turistiky a adrenalínových akcií ich často používajú namiesto stanov. Umožňujú im bezpečný spánok a oddych aj v náročných vysokohorských klimatických podmienkach.

Hamaky svojou stavbou a zložením nám ponúkajú pohodlie a komfort pri ležaní v nich. Sú konštruované tak, že sú dostatočne priestranné a plne priedušné. Ak ležíte v takomto type hojdacej siete, potom vaše telo môže dýchať celým povrchom tela a vy sa vraj nebudete príliš potiť ani v podmienkach dažďového pralesa.

Hamaky vs. hojdacie siete

hojdacie siete

Rôzne siete do interiéru domu

Tých podstatných rozdielov je niekoľko. Najpodstatnejší rozdiel medzi turistickou hamakou a sieťou, v ktorej sa môžete pohojdávať so svojim deťmi na vašej záhrade za domom, je hlavne vo výške umiestnenia ťažiska siete. Dôležité rozdiely sú aj v systéme a spôsobe ich zavesenia a upevnenia.

A nemenej dôležitým rozdielom je aj použitý materiál. Ak sa rozhodnete kúpiť si hojdaciu sieť, potom tá bude vyrobená najčastejšie z bavlny. Hamak do prírodných podmienok je vyrobený z ľahkých a pevných materiálov. Najčastejšie je to nylon, polyester alebo polyamid.

hojdacie siete

Turistická hamaka

A veľmi podstatný je aj spôsob uchytenie sietí. Niektoré závesné siete majú po oboch stranách široké drevené rozperné tyče. S množstvom laniek na upevnenie k hlavnému kotviacemu bodu. Terénne siete typu hamaka sú konštruované hlavne na bezpečný a komfortný spánok v rozmanitých prírodných podmienkach. Použité materiály sú preto ľahké, pevné a odolné.

Turistická hamaka je obyčajne tvorená centrálnym tunelom, cez ktorý je prevlečené centrálne lano. Hmotnosť spiaceho tela v nej sa má možnosť rozložiť čo najvhodnejšie a nehrozí tak neočakávané vypadnutie na zem.