Jedálenský stôl – rodinné miesto, kde to žije

jedálenský stôl

Okrúhly jedálenský stôl je vhodný najmä do veľkorysejších priestorov

Jedálenský stôl plní dôležitú funkciu v každom interiéri, pretože slúži na každodenné bežné stolovanie, ale aj na posedenia s priateľmi či významnejšie rodinné oslavy. Pri ňom trávime príjemné chvíle s rodinou, keď hráme napríklad s deťmi spoločenské hry a opäť je to ten istý jedálenský stôl, ktorý s veľkou radosťou krásne sviatočne prestierame a zdobíme, napríklad počas Vianočných či Veľkonočných sviatkov. Jednoducho povedané, jedálenský stôl má v domácnosti svoje pevné a stabilné miesto. A aj keď je neraz práve jedálenský stôl spolu so stoličkami dominantou v danom priestore, mal by byť v dokonalom súlade s ostatným nábytkom aj celkovým štýlom miestnosti, či už sa jedná o obývaciu izbu, kuchyňu alebo jedáleň.

Aký stôl je pre váš interiér ideálny?

Ideálnu veľkosť stola určuje priestor, ktorý máme k dispozícii a tiež počet členov rodiny. Pre jeho umiestnenie je potrebný určitý priestor,  dostatočná vzdialenosť od ostatného zariadenia a aj to, aby bol ku stolu čo najlepší prístup a pri sedení vás nič neobmedzovalo. Berte do úvahy, že jedna osoba potrebuje pre pohodlné stolovanie minimálne 60 cm široký a 40 cm hlboký priestor. Nemenej dôležitý je aj tvar stola, pretože napr. kruhový stôl na rozdiel od hranatého zaberá oveľa viac miesta a je teda vhodnejšie umiestniť ho do väčšieho priestoru. Prioritou by mala byť pre vás aj funkčnosť a kvalitné materiálové prevedenie stola.

jedálenský stôl

Obdĺžnikový jedálenský stôl je klasika, ktorá nesklame…

Klasika v podobe dreva či moderné sklo?

Klasický jedálenský stôl z dreva má stále veľa priaznivcov, ale čoraz častejšie vídať v interiéroch aj moderné a veľmi trendové kombinácie skla a kovu. Sklo v interiéri vyzerá veľmi elegantne, moderne, ba až luxusne. A aj keď na prvý pohľad môže jedálenský stôl zo skla pôsobiť veľmi krehko, netreba sa toho báť, pretože výrobcovia  v súčasnosti vyrábajú naozaj odolné a pevné sklené stolové dosky, ktoré sú často zlepené až z dvoch sklených tabúľ a tak získajú ešte väčšiu pevnosť.