Každá drevovýroba má multifunkčné stroje

Drevovýroba pomocou kombinovaných strojov šetrí priestor v dielni a tiež peniaze. Na jednom stroji sa môže drevo rezať, hobľovať, frézovať či dlabať. Drevoobrábacie stroje umožňujú prechádzať z jednej pracovnej operácie do druhej. Využívajú sa na hobľovanie, rezanie, frézovanie, dlabanie a ďalších spôsoboch obrábania a tvarovania dreva. V jednom stroji tak získate hneď niekoľko zariadení. Majiteľom drevovýroby takéto multifunkčné zariadenia ušetria aj náklady na energiu a prevádzku dielne, prípadne sa aj zjednoduchšia servisné podmienky. Kombinované stroje sú obzvlášť v hobby kategóriách veľmi zaujímavou a finančne dostupnou súčasťou dielenského vybavenia predovšetkým pre príležitostných stolárov i remeselníkov.

Drevovýroba kombinované stroje

Kombinované stroje na obrábanie dreva šetria nielen peniaze, ale aj priestor v dielni

Záleží aj od zamerania konkrétnej drevovýroby

 Je samozrejmé, že zariadenie drevovýroby súvisí aj s jej hlavnou náplňou a zameraním. Iná situáci je, ak sa orientuje len na interiérový nábytok alebo dokonca na celé drevené konštrukcie úsporných rodinných domov. Existujú rozšírené aj menej obvyklé kombinácie funkcií obrábacích strojov, takže sa pri výbere dá zladiť najvhodnejšia zostava podľa toho, do akej práce s drevom sa drevovýroba púšťa. Možných variantov čiastkových strojov na jednom stojane je totiž celá rada. Najčastejšie predávané multifunkčné stroje zvyčajne kombinujú funkcie jednoúčelových drevoobrábacích strojov (frézky, zrovnávačky, hrúbkovačky, kotúčové píly, dlabačky, brúsky, vŕtačky).

Drevovýroba zariadenie

Zariadenie drevovýroby súvisí aj s jej hlavnou náplňou a zameraním

Štandardné drevoobrábacie stroje má každá drevovýroba

Takýto stroj predstavuje kombináciu porovnávacej a hrúbkovacie frézky, porovnávacej a naťahovacej frézky a dlabačky, píly a frézky. Môže to byť aj kombinácia píl, frézok, preťahovačiek a dlabačiek. Každá drevovýroba si môže objednať  a zaobstarať aj iné varianty, napríklad spojenie preťahovačky a hobľovačky s kotúčovou pílou a spodnou frézkou, ale aj variant s kombinovanou brúskou pre niekoľko typov povrchového brúsenia dreva. Užitočnou súčasťou viacúčelových strojov je čelná kotúčová brúska, ktorá poslúži pre jemnejšie opracovanie drevených dielov, zabrúsenie oblých rezov, hrán či rohov napr. pri výrobe nábytku. Rotujúci zvislý kotúč, na ktorý sa suchým zipsom pripevňujú brúsne povrchy, umožňuje pohodlné a bezpečné brúsenie najrôznejších tvarov.