Klasický krb, krbové kachle alebo biokrb? Výber je pestrý

V minulosti bolo otvorené ohnisko súčasťou obydlí našich predkov. Bolo to však priestor ich základnej existenčnej potrebnosti a púhou nutnosťou. Ohnisko poskytovalo nielen teplo a svetlo ale hlavne sa tam na vhodných trojnožkách pripravovalo každodenné jedlo pre mnohopočetné rodiny. Neboli to samozrejme klasické otvorené krby, ale rôzne upravené priestory priamo často napojené na prielezný komín. V hornohontianskej oblasti, kde ja mám chalupu, sa v takomto komíne občas údili domáce klobásky a slanina. Miestni ľudia tejto vstupnej miestnosti hovoria čierna kuchyňa, alebo aj jednoducho pitvor. Varili tam dve gazdinky, na bočných stenách boli začmudené otvory do dvoch chlebových pecí. Z nášho pohľadu možno romantika a idylka, ale pre tie dve gazdiné to bolo určite o niečom úplne inom.

krb

Niekdajší krb

Chcete si zaobstarať krb?

V niektorých prípadoch je krb alebo vykurovanie krbom nutnosťou. Asi hlavne na chalupách, chatách a tradičných vidieckych usadlostiach. Občas sa niektorí z nás pre krbovú atmosféru rozhodujú skôr na základe estetického hľadiska obývacej izby či spálne. Krby dodávajú domácnostiam na útulnosti. Je však len na nás, aký konkrétny druh krbu a vykurovania si zvoliť. Poďme si stručnejšie priblížiť aspoň niektoré možnosti.

Klasický krb a kachle

Klasický krb alebo kozub má centrálne otvorené ohnisko, priestor na zhomažďovanie popola a dôležitý je funkčný komín. Hlavným účelom takéhoto krbu bolo a je udržiavanie ohňa v dome. Obyčajne sa nachádza v centrálnej časti domu. Podmienky bývania sa menia, a teda aj funkčnosť a účel klasického krbu. Dnes sa už môžeme stretnúť s mnohými krbami s prevažujúcou dekoratívnou funkciou. Krbové kachle spaľujú fosílne palivá – uhlie alebo zemný plyn. Na rozdiel od niektorých iných typov moderných krbov sa nezaobídu bez komína, ktorý je prepojený s krbovými kachľami vhodnou rúrou. Okrem klasických krbových kachlí rozlišujeme ešte krbové vložky, ktoré sú navyše obstavané vytvárajúc tak zaujímavý druh kachlí kombinujúci krbové kachle a klasický krb.

krby

Moderné krby majú úplne inú podobu, no stále rovnaký účel

Plynové a elektrické krby

Plynový krb ocení každý, kto hľadá krb s jednoduchou prevádzkou. Je to riešenie, ktoré sa pohodlne ovláda a je v poslednej dobe obľúbené. Určite aj vďaka tomu, že sa hodí do mnohých priestorov. Medzi početné výhody plynových krbov patrí aj to, že vám umožňujú udržiavať stálu izbovú teplotu. Pri elektrických krboch prevažuje ich estetická funkcia. Používanie je tiež jednoduché. Nepotrebujú komín ani tuhé palivo s minimálnymi nárokmi na údržbu. Elektrické krby spravidla imitujú vzhľad klasických krbov.

Záhradné krby a biokrby

Záhradné krby sa vyrábajú v rôznych prevedeniach aj veľkostiach. Kupujeme si ich hlavne za účelom zpríjemnenia vonkajšieho posedenia v záhrade s možnosťou grilovania mäsa a ďalších potravín. Biokrby pre svoje fungovanie nepotrebujú komín. Vďaka tomu ich môžete mať nielen v rodinnom dome či na chate, ale aj v byte, hoteli alebo v reštaurácii. Palivom je biolieh, ktorého spaľovaním nevznikajú žiadne splodiny. Oheň tu je však naozajstný a vyhrieva svoje okolie. Viac zaujímavých rád o krboch nájdete aj TU.