Kolimátor ako skvelý doplnok pre vašu zbraň

Moderný svet si žiada pokrok a progres. Inak tomu nie je ani vo svete zbraní, kde presnosť a pohotovosť tvoria alfu a omegu v úspešnosti streľby. Prvé zbrane ľudí boli primitívneho charakteru. Nevyužívali sa prioritne na sebaobranu, ale na lov potravy. Zbrane boli v minulosti nevyhnutnosťou pre prežitie. V súčasnosti sa využívajú aj na hobby účely, t.j. na voľný čas a zábavu či šport. Súčasťou moderných strelných zbraní sa stal aj kolimátor.

Kolimátor

Kolimátor Walther PS22 PointSight.

Čo je to kolimátor?

Laicky povedané, je to niečo ako klasické puškohľady, ibaže má odlišný funkčný princíp. Puškohľady tvorí sústava šošoviek. Táto sústava premieta obraz, v ňom sa nachádza zameriavaci obrazec. Na rozdiel od nich sa kolimátory skladajú len z jedného zrkadielka, zdroja svetla a polopriepustného sklíčka. Pri moderných kolimátoroch sa ako zdroj svetla využívajú LED alebo laser. Sú aj kolimátory, ktoré využívajú len denné svetlo. V prvopočiatkoch tohoto doplnku sa kolimátor používal len na ťažkých typoch zbraní, ako boli vozidlá, alebo lietadlá. Čiže tam, kde bolo rýchle zamierenie nevyhnutné pre úspešný boj. Dôvodom, prečo sa nepužívali na ručných zbraniach, bola energetická závislosť. To vyriešil príchod LED diódy. Odvtedy kolimátory môžete bežne nájsť aj na ručných zbraniach.

Kolimátor

Kolimátor – taktický zameriavač.

Prečo ho používať?

Podstatou tohoto doplnku je presné zacielenie na terč a úspešný zásah. Výhodou kolimátorov je najmä rýchle zamierenie na cieľ. Oproti puškohľadom potrebujete omnoho kratší reakčný čas. Čím to je? Tým, že s kolimátorom nepotrebujete zladiť predné i zadné mieridlá. Kolimátor je ideálny aj do prostredia, kde nevládnu zrovna najoptimálnejšie podmienky. Napríklad v lesoch, keď je šero. Majoritne sa využíva v poľovníctve, alebo na športovú a rekreačnú streľbu. Využívané sú taktiež pri bojových športových hrách, akou je napríklad čoraz populárnejší airsoft. Ak trávite svoj voľný čas obdobne, určite pouvažujte nad kúpou takejto pomôcky. Najdôležitejšie je vybrať si medzi kolimátorom s približovaním, alebo bez. Bez priblíženia sú vhodné pre streľbu na blízku. Naopak tie s priblížením sa hodia najmä pri streľbe na vzdialené ciele. Pri zhoršenej viditeľnosti sa vám viac zíde kolimátor s farebným podsvietením. Pri rozhodovaní sa obráťte na odborníkov v kamennej predajni s military produktami, prípadne v online e-shopoch.