Komínový digestor má ten správny ťah

Varná doska či rúra je často stredobodom kuchyne a výber správneho digestora môže byť ťažkým rozhodnutím. Digestory nie sú len na to, aby vyzerali pekne, ale hlavne slúžia vo vašej kuchyni skutočnému účelu. Udržiavajú vašu kuchyňu čistejšiu, zdravšiu (odstraňujú vzduchom prenášaný dym a mastnotu) a robia z nej príjemnejšie miesto. K dispozícii v širokej škále veľkostí, farieb, štýlov a typov môže byť ťažké nájsť ten váš správny „kus“. My sa dnes zameriame na jeden z najtradičnejších digestorov, ktorým je komínový digestor.

komínový digestor
Komínový digestor môže byť stredobodom vašej kuchyne

Prečo komínový digestor?

Komínové digestory sa obvykle napájajú na odťahové potrubie či komín, čím  odvádzajú von z kuchyne výpary a pachy vznikajúce pri varení. Vzduch sa spravidla odvádza širokým potrubím okamžite von z priestoru kuchyne, tým pádom je jeho odsávanie veľmi efektívne. Hlavne pre tieto vlastnosti je komínový digestor spravidla prvou voľbou do väčších kuchýň. Môžete ho nájsť vo väčšine reštaurácii či gastro zariadeniach. Je veľmi využívaný aj v rodinných domoch, pretože sú samozrejme povinne vybavené komínmi.

komínový digestor
Komínový digestor dotvára atmosféru kuchyne

Veľmi estetický doplnok

Komínový digestor je asi najpredávanejším digestorom, ktorý sa v kuchyniach používa. Je charakteristický svojím vzhľadom, naspodku je širší a smerom nahor sa postupne zužuje do tvaru komína. Umiestňujú sa obvykle na stenu nad varnou doskou medzi závesné skrinky kuchynskej linky. Tieto odsávače bývajú často vybavené aj ozdobným krytom. To isté platí aj pre odvodové rúrky, ktoré sa tak môžu stať nielen vaším praktickým pomocníkom, ale aj zaujímavým dizajnovým prvkom vašej kuchyne. A aký by mal byť ideálny výkon vášho digestora? Mal by hlavne byť priamo úmerný rozmerom kuchyne. Dobrý digestor vie vymeniť vzduch v miestnosti približne 10-krát za hodinu. Na určenie potrebného výkonu digestora sa používa vzorec – plocha miestnosti × výška miestnosti × 10. Výsledná hodnota by nemala úplne zodpovedať maximálnemu výkonu digestora. Je lepšie mať digestor s väčším výkonom, aby ste mali aj dostatočnú rezervu.