Krátka zbraň sa zmestí aj do vrecka

Ste čerstvým majiteľom zbrojného preukazu a a ste v štádiu úvah a príprav na to, kde a akú si pre seba kúpiť prvú krátku strelnú zbraň? V zásade sú dve základné voľby. Buď je to pištoľ alebo revolver. Je síce skutočnosťou, že v dnešnej dobe sa uprednostňujú pištole a revolvery sú podľa odborníkov tak trochu neprávom zavrhované. Ak si kupujete krátku zbraň po prvýkrát a ste v tom úplný začiatočník, potom je dôležité si sám pred sebou ujasniť na aké účely, kde a ako by som chcel svoju novú osobnú strelnú zbraň používať.

krátka zbraň

Krátka zbraň – Webley Revolver

Krátka zbraň len na športové účely?

Je rozdiel, či si chceme zaobstarať zbraň predovšetkým pre športovú streľbu alebo ju naopak potrebujeme denne skryto nosiť na svoju obranu. V reálnom živote sú to asi kombinácie možností a príležitostí, teda aj to aj to, a ako to býva najčastejšie, naša krátka zbraň býva väčšinou bezpečne uložená v trezore. Ak sa bližšie pozrieme na rozdelenie pištolí podľa jej veľkosti, zistíme, že máme zhruba tri základné typy takejto ručnej ostrej zbrane. Je to plná čiže služobná veľkosť, potom sú to kompakty a nakoniec je to pištoľ záložná.

Krátka služobná zbraň

Služobná pištoľ má vždy pomerne veľkú kapacitu zásobníka a spravidla aj najlepšie strelecké vlastnosti. Svojou konštrukciou bývajú pomerne mohutné a ťažké. Na športové alebo rekreačné strieľanie na strelnici to býva to najlepšie. Ale denne ju skryto nosiť, pri ich nemalých rozmeroch, keď ich váha s plným zásobníkom býva aj okolo 1.5 kg, to mnohých pravdepodobne príliš neláka a čoskoro omrzí. A čo si kúpiť ako prvú krátku zbraň malú záložnú pištoľ? Tieto zbrane sú malé, ľahké a dobre sa nosia. To všetko je ale na úkor menšej kapacity zásobníka, krátkej hlavne a o niečo horšieho úchopu. Na strelnici si s vreckovou krátkou zbraňou asi veľmi radosti a potešenia neužijete, ale pre účely každodennej sebaobrany je skutočne výborná.