Krav Maga je praktickou formou sebaobrany

V porovnaní s väčšinou iných populárnych foriem bojových umení a sebaobrany je Krav Maga relatívne nový systém. Jeho podstata spočíva na modernejších metodikách a súčasných požiadavkách na sebaobranu. Zatiaľ čo populárne bojové umenia, ako karate a kung fu, majú korene stáročia až tisícročia dozadu v minulosti, počiatky umenia sebaobrany Krav Maga sa dajú vystupovať len niekoľko desaťročí späť. Ten, kto to všetko začal, bol Imi Lichtenfeld. Výnimočný človek a športovec a tvorca tejto formy sebaobrany. Zakladateľom Krav Magy  je bezpochyby práve on.

krav maga

Sebaobrana Krav Maga.

Aj Krav Maga má svojho otca

Imi Lichtenfeld sa narodil v Budapešti v roku 1910 maďarsko-židovskej rodine. Už ako chlapec sa s rodičmi presťahoval do Bratislavy. Jeho otec bol hlavným inšpektorom bratislavskej polície, ale vlastnil aj prvú modernú telocvičňu. V nej ľudia praktizovali sebaobranu, hlavne box a zápas. Práve tu sa mladý Imi venoval gymnastike, zápaseniu aj boxu. Postupne získal rôzne majstrovské tituly v týchto disciplínach.

Počiatky Krav Maga súvisia aj s antisemitizmom

Počas 30 – tych rokov minulého storočia sa prejavovali nacistické ideológie antisemitizmu. V snahe ochrániť svoju komunitu pred týmito násilnými činmi sa Lichtenfeld pripojil k malým ostražitým skupinám v Bratislave, ktoré by pravidelne chránili občanov pred antisemitmi. Využívali zručností a techniky, ktoré si osvojil ako boxer a zápasník.

krav maga

Stvoriteľ Krav Maga – Imi Lichtenfeld.

Bratislava, Palestína a telocvične v Tel Avive

V roku 1940 Litchenfeld utiekol z Bratislavy v nádeji, že sa dostane do Palestíny. Po dobrudružných a dramatických okolnostiach sa mu to aj podarilo. Čoskoro bol vymenovaný za inštruktora v sebaobrane a začal viesť malé skupiny vo fyzickom tréningu zameranom na sebaobranu. V roku 1948 izraelský premiér David Ben Gurion spojil izraelské obranné sily. Imi Lichtenfeld bol menovaný hlavným inštruktorom telesnej zdatnosti. Práve tu založil základy Krav Magy. Postupne skĺbil rôzne prvky techniky boxu, zápasu, gymnastiky, vojenského tréningu, fitness a plávania. Hlavným obsahovým zameraním Krav Magy je ale boj proti sebe a sebaobrana.