Kto určuje kritériá pre dobré hračky – rodič alebo dieťa?

Existuje nespočetné množstvo hračiek na trhu a kým niektoré sú takmer nečinné a tak trochu zbytočné (z pohľadu významu a funkcie). Iné sú plné hádaniek a hlavolamov, čo pomáha rozvíjať detskú myseľ a koordináciu. Deti ľahko podľahnú rôznym „pozlátkam“ a niektorí rodičia sa snažia vyvážiť priamo úmerne výber týchto hračiek tak, aby boli zábavné a zároveň podporovali zdravý vývoj ich detí. Nie je to vždy jednoduché.

Hračky

Žeby budúci automechanik?

Aj rodičia sa učia

Ak by sme mali výber hračiek prenechať len na deti, asi by to nebolo najlepšie. Želanie detí je často ovplyvňované rôznymi reklamami a tým, čo majú ich rovesníci. Podľa rodičov zas tie „najlepšie“ sofistikované a interaktívne hračky pre deti nie sú vždy najobľúbenejšie. Najvhodnejšia hračka by preto mala byť taká, ktorá pôsobí jednoducho a lákavo. Zároveň ale stimuluje predstavivosť dieťaťa, tvorivosť a zručnosť pri riešení problémov. Trik je v tom, že niekedy hračka s najjednoduchšími úkonmi, najmenej farebná alebo najmenej lákavá na prvý pohľad, môže byť práve tá najinteraktívnejšia. Ak vyberiete správnu hračku, vaše dieťa ich nebude potrebovať veľa.

Hračky

Záaujímavá hračka nielen pre deti.

Existuje najlepšia hračka?

Pre tie najmenšie deti sú úplne vynikajúce obyčajné drevené kocky. Raz ich dieťa použije na stavbu veže, inokedy si jednu kocku priloží k uchu a predstiera, že je to telefón. Lopty sú ďalšou skvelou pomôckou a hračkou. Okrem spoločenských loptových hier, kde sa dieťa socializuje s ostatnými, buduje nové priateľstvá a učí sa podeliť sa, dieťa tiež skúma gravitáciu a ťažisko, svoju silu pri hádzaní, a pod. Pre školopovinné deti je vždy vynikajúce, keď si niektoré hračky vyrobia samé. Tam vzniká akési sentimentálne puto a dieťa je na seba hrdé, pričom hračka sama o sebe nemusí byť interaktívna, no pri jej výrobe sa dieťa učí mnohým novým veciam a možno aj nachádza novú záľubu v kreatívnom svete. Môže tak rozbehnúť novú zábavu a pracovať tak na svojom majstrovskom diele.