Kto si prvý obul červené lodičky?

Lodičky síce nepatria k najpohodlnejším typom obuvi, ale milióny žien na ne nedajú dopustiť. Priznajme si to, v akých topánkach vyzerá ženská noha krajšie než v lodičkách na vysokom podpätku? Väčšina stylistov dámam odporúča zaobstarať si neutrálne lodičky, ktoré sa dajú kombinovať takmer so všetkým. Každá žena by preto mala mať aspoň jeden pár čiernych a jeden pár telových lodičiek. Červená farba – to už je iná káva. Konzervatívni jedinci považujú červené lodičky za vyzývavé alebo dokonca vulgárne. Väčšinou po nich siahajú odvážne ženy, ktoré sa neboja trošku provokovať. Môže si ich však dovoliť každá žena, ktorá ich vie dobre skombinovať.

História červených lodičiek

Možno vás to prekvapí, ale prvé vyobrazenie červených topánok na vysokom opätku neznázorňovalo ženu ale chlapa, konkrétne francúzskeho kráľa Ľudovít XIV. Ten má na svojom portréte z roku 1701 biele topánky s výrazne červeným opätkom a prackou. Červená farba nebola zvolená náhodne, podľa historika Philipa Mansela vydal Ľudoví nariadenie, podľa ktorého mohla červené topánky nosiť iba šľachta. Červená farba teda poukazovala na vysoké postavenie a tiež na to, že urodení páni si svoje topánky nešpinia. Červená sa tiež vnímala ako symbol krvi, a červené topánky boli výstrahou pre nepriateľov štátu. Červené topánky sa postupne začali okrem francúzska nosiť aj v ďalších európskych krajinách ako Anglicku, Nemecko a Rakúsko. Ich popularita však začala vo Francúzsku klesať po Veľkej revolúcii, kedy nebolo dvakrát múdre upozorňovať na svoj status červenými topánkami. V súčasnosti si červené lodičky spájame skôr s flirtovaním a vášňou. Prezentuje ich tak napríklad svetoznáma značka Christian Louboutin, ktorú charakterizuje výrazne červené podrážka na lodičkách.

Červené lodičky

Kráľ Slnko a jeho červené topánočky.

 

Pánska elegancia a červené lodičky

Ak chcete vyskúšať červené lodičky, ale zatiaľ ste nenašli odvahu, skúste ich skombinovať s jednoduchým ležérnym outfitom v pánskom štýle, napríklad k džínsom a košeli. Lodičky tak nebudú pôsobiť vulgárne, ale podtrhnú vašu ženskosť a štýl. Ďalšou možnosťou je doplniť červenými lodičkami čierny overal alebo nohavicový kostým. Takúto kombináciu môžete bez obáv nosiť aj do práce.

Lodičky

Mila Kunis vyzerá v modrom kostýme decentne, a zároveň sexy.

Lodičky

Výrazné červené lodičky pozdvihnú ležérny outfit.