Kuchynský drez a materiály
Kuchynský drez nie je práve produkt, ktorý by sme kupovali nejak často, pokiaľ teda nevlastníme stavebnú firmu. Aj preto je dôležité pred kúpou drezu pozisťovať si čo najviac informácii a dobre sa rozhodnúť, čo nám vyhovuje. Určite totiž nechceme zistiť nedostatky až po osadení drezu. My si dnes niečo povieme o dvoch materiáloch, z ktorých sa drezy vyrábajú a veríme, že vám to napomôže v rozhodovaní.
Nerezová oceľ
Nerezová oceľ je klasikou pri nahrádzaní smaltovaných drezov. Hlavné výhody nerezového drezu sú tieto: Nerez je absolútne odolná voči bežne používaným čistiacim chemikáliám v kuchynskom prostredí. Jej neutrálne sfarbenie ju neuprednostňuje k žiadnemu typu kuchyne. To znamená, že ju možete použiť do modernej alebo aj tradične orientovanej zostavy. Životnosť nerezu je v podstate neobmedzená a oceľ je plne ekologická, čo je tiež nezanedbateľná vec v dnešnej dobe v kontexte s ochranou prírodných zdrojov. Hladký povrch nerezového drezu sa čistí veľmi ľahko. Menšou nevýhodou nerezového drezu je nebezpečenstvo poškriabania, ktoré zväčša nie je jednoduché opraviť.
Kuchynský drez z granitu je momentálne „IN“
Okrem nerezu je veľmi rozšíreným materiálom granit, čo je kompozit žuly (alebo iného prírodného kameňa) a akrylátu. Tento materiál má výhody a kladné vlastnosti prírodného kameňa, od ktorého sa líši minimálnou náchylnosťou k oderu. Cenu pri takomto dreze očakávajte vždy vyššiu ako pri dreze nerezovom. Granit, rovnako ako iné kompozitné materiály, je možné vystavovať vysokým teplotám, ktoré sú kuchyni bežné (cca do 280 ° C). Rovnako ako oceľ, aj granit je veľmi ľahko udržiavateľný a takmer nezničiteľný. Od nerezu sa líši v zásade dvoma vlastnostami : nevýhoda nerezu voči granitu spočíva v pestrej škále farebnosti. Nerez je „len“ jednofarebný materiál. Možnosti tvarového spracovania oboch materiálov sú podobné, granit však predsa len ponúka pestrejšie paletu, predovšetkým pri neobvyklých tvaroch. Túto vlastnosť vítajú najmä milovníci originálnych tvarových riešení. Granit a ostatné kompozitné materiály patria medzi novšie materiály a sú vhodnejšie pre moderných užívateľov.