Kúpil som si záhradný gril – čo teraz?

Leto je v plnom prúde a záhradné grilovanie je obľúbenou kratochvíľou pre obrovské množstvo ľudí a ich priateľov. Keď som si pred pár rokmi kúpil záhradný gril, tak som bol úplný nováčik. Priznávam, že som sa toho trochu bál, pretože som nevedel ako sa o záhradný gril správne starať a ako ho rozohriať. Netreba sa ničoho obávať, všetko je veľmi jednoduché a v dnešnom článku si ukážeme, ako na to. Záhradný gril vôbec nie je taký komplikovaný, ako sa môže zo začiatku javiť. Ak nad kúpou grilu ešte len uvažujete, tak je dobré ujasniť si zopár pre a proti rôznych druhov záhradných grilov.

záhradný gril

Sú rôzne typy grilov do záhrady

Uhlie vs. Plyn

Napriek tomu, že mnoho nadšencov do grilovania by mi mohlo oponovať, tak ani jeden nie je jednoznačne lepší – oba majú svoje klady a zápory. Čo teda zvážiť pri výbere medzi plynovým a klasickým grilom?

Záhradný gril na drevené uhlie:

Výhodou takéhoto grilu je, že nájdete aj veľmi lacné varianty, ktoré sú pre nováčikov úplne postačujúce. Narozdiel od plynového grilu si užijete ten skvelý pocit z reálneho a prírodného ohňa a dymu, ktorý dodá vášmu jedlu nezameniteľnú chuť a arómu. Nevýhodou môže byť to, že minimálne 20 minút vám zaberie jeho príprava na grilovanie a rozohriatie. To ma privádza aj k jeho druhej nevýhode, ktorú je ťažké udržiavanie stálej teploty.

Záhradný gril na plyn:

Zvyčajne sa tieto grily pohybujú vo vyšších cenových kategóriach, aj keď občas sa pošťastí zohnať nejaký lacnejší. To, že zariadenie obsahuje viacero častí znamená, že sa môže ľahšie a častejšie pokaziť – pozor na to. Veľmi ľahko sa čistí, keďže plyn nezanecháva za sebou žiadne nečistoty, takže jeho používanejšie je pohodlnejšie.

záhradný gril

Ktorý záhradný gril by ste si vybrali vy?

Záhradný gril a jeho príprava na použitie

Gril máme vybraný, kúpený a rozbalený. Ako ho pripraviť na používanie? Opäť to nie je také ťažké, ako by sa mohlo zdať. Ak používate gril na drevené uhlie, tak je potrebné vyčistiť popol a zvyšky uhlíkov po predchádzajúcom grilovaní. Či plynový, alebo nie, tak je potrebné gril rozohriať. Plynové sa zapnú a rozohrejú jednoducho, ale pri drevenom uhlí budete potrebovať podpaľač. Určite nepolievajte uhlíky rôznou horľavinou! Jasné, môže sa to zdať ako rýchle riešenie, ale väčšinou vaše jedlo potom chutí ako keby bolo plné chemikálií. Plynové varianty sa rozohrejú približne po 10 minútach, ale pri drevenom uhlí budete musieť počkať aj viac ako 20 minút. Počas toho, ako sa váš gril rozohrieva, tak je čas vyčistiť vašu grilovaciu mriežku od zaschnutých a pripečených zvyškoch mäsa z predchádzajúceho grilovania. Nebude to len hygienickejšie, ale uľahčí to aj samotné otáčanie mäsa a zabezpečí to lepší kontakt s povrchom roštu. Po vyčistený môžete mriežku ešte prejsť kúskom obrúska namočeného do oleja, ktorý zabezpečí jednoduchú manipuláciu s mäsom aj pri vyšších teplotách. Záhradný gril máte vyčistený, rozohriaty a roštovú mriežku naolejovanú, takže už neostáva nič iné, než uviazať si zásteru, otvoriť si pivo a užiť si pohodový letný deň s dobrým jedlom.