Kuša je tichá strelná zbraň

Kuša je obľúbená strelná zbraň používaná v rôznych podobách a na rôzne účely už od stredovekých čias. Zo začiatku to bol určite hlavne lov divo žijúcich zvierat. Bolestivé až smrtonosné účinky tejto zbrane pocítili mnohí účastníci častých stredovekých potýčok a lokálnych vojen. Dnes sa rôzne typy a prevedení kuše používajú hlavne na rekreačnú, športovú a pretekársku streľbu. V niektorých krajinách je dodnes povolený lov voľne žijúcich zvierat loveckou kušou priamo v prírodných podmienkach.

Kuša sa zvykne porovnávať s lukom

Tento typ mechanických strelných zbraní môžeme vidieť v mnohých podobách a verziách. Kuše sa líšia svojou veľkosťou, použitými materiálmi, výkonom ako aj potrebnou energiou pri naťahovaní. Nemenej dôležitá je presnosť streľby a rozsah dostrelu. Existuje množstvo ďalších vlastností alebo parametrov, ktorými sa jednotlivé modely kuší navzájom od seba odlišujú.

kuša

Moderná kuša Barnett Ghost 360 CRT

Aké sú vaše priority pri výbere kuše?

Vyberať môžete podľa účelu jej použitia, preto je vopred rozumné ujasniť si vlastné priority. Kde, ako často a s akým zámerom budeme kušu používať. Kuša patrí k tichým zbraniam, pretože výstrel je pomerne bezhlučný a bez záblesku. Kuše sú rovnako ako luky k lovu u nás zakázané a sú upravované Zákonom o zbraniach a strelive. Tieto mechanické strelné zbrane sú najčastejšie vyrobené z dreva, plastov, rôznych Al-C zliatin, kompozitných materiálov alebo karbónu. Ich nespornou výhodou je dlhý dostrel a veľká razancia výstrelu. Výhodou je tiež jednoduché ovládanie pri streľbe a mierení na cieľ.

Kladková kuša a streľba na terč

Jednotlivé kuše sa líšia nielen veľkosťou, konštrukciou a naťahovacou silou, ale hlavne presnosťou streľby. Pre občasnú rekreačnú streľbu a pre začínajúcich strelcov je vhodná kuša pištoľová vystreľujúca šípy alebo tiež oceľové guľôčky. Pre športovo-pretekárske snaženia je vhodná kuša reflexná s dôrazom na silu naťahovania a presnosti streľby na cieľ. Pre účely presnej streľby na terč je najlepšia kuša kladková. Pri takejto streľbe z kuše sa kladie dôraz hlavne na spoľahlivosť, rýchlosť, silu a presnosť výstrelu.