Kuša pre začiatočníkov

Zimné obdobie je už na ústupe a vy uvažujete aj o tom, ako si spestriť svoje voľné chvíle?. Nielen sebe ale aj ostatným členom rodiny počas víkendových návštev vašej vidieckej chalupy? Jednou z atraktívnych možností je pre mnohých streľba na cieľ z kuše.  Možno ich  k tomu inšpirovali šípy z lukov a kuší v mnohých obľúbených historických filmoch a video hrách. Mnohí majú ako svoje hobby osobnú záľubu v histórii a zbieraní ručných zbraní.  Kuša je chladná strelná zbraň, ktorá sa často využívala v stredoveku, najmä na lov a boj. Dnes je používaná na športovú a závodnú streľbu Bohužiaľ v niektorých krajinách je ňou dodnes lovená zver.  Kuša patrí k tichým zbraniam, pretože výstrel je pomerne bezhlučný. Sú rovnako ako luky na lov u nás zakázané a sú upravované zákonom o zbraniach a strelive.  

kuša
ARCHERY KUŠA REFLEXNÁ COBRA PISTOL

Bude to pre vás prvá kuša?  

    Najprv si odpovedzte na niekoľko základných otázok. Napríklad aj na tieto: 

  • na aký účel kuši chcete, 
  • využijete ju na hobby streľbu na chate, alebo na športové účely,  
  • ste začiatočník, alebo pokročilý strelec, 
  • na aké vzdialenosti chcete strieľať a nakoniec 
  • akú čiastku chcete do kuše investovať.  

    Kuše sú najčastejšie vyrobené z dreva, ABS plastu, kompozitných materiálov, hliníko-uhlíkových zliatin či karbónu. Môžeme ich deliť podľa účelu streľby na tri základné kategórie. A to na kuše pre rekreačnú streľbu, kuše pre športovú terčovú a závodnú streľbu a na kuše určené na terčovú streľbu. 

 

kuša
Profesionálna kladková kuša

Rekreačná streľba z kuše 

    Podľa využitia aj konštrukcie sa členia na kuše pištoľové, reflexné a kladkové. Pre úplných začiatočníkov a na rekreačnú streľbu je najvhodnejšia pištoľová kuša.. Je ľahká, malá a pri streľbe pomerná presná na cca 15 metrov. Pre streľbu na  dlhšiu vzdialenosť nie je vhodná, pretože nemá dostatočnú razanciu a strela nenaberie veľkú rýchlosť. Pre pištoľovú kušu je typická nízka naťahovacia sila. Pištoľové kuše sú cenovo dostupné, nezaberú veľa miesta a sú ideálne pokiaľ chcete mať niečo vhodné pre rekreačnú streľbu na cieľ za chalupou. Alebo ak sa chcete s kušami naučiť zaobchádzať a strieľať. A neskôr si kúpiť zložitejší typ kuše.