Kúzla, kúzelný úsmev či kúzelná atmosféra – má to na svedomí nejaký kúzelník?

kúzelník

Príroda je skutočný kúzelník

Aj v tejto chvíli, sediac za mojím pracovným stolom a píšuc tento  príspevok, sa mi naskytá nádherný, v priebehu dňa meniaci sa pohľad. Mám prenajatý byt vo svahu nad prístavom. Je to len taký menší prístav, ale pulzuje už po tisícročia svojím rytmom a účelom. Intímne je poprepájaný s ľuďmi mestečka, s ktorými žijem a pracujem. Občas sa ma kadekto vypytuje, prečo vlastne som tu. Samozrejme, že dôvodov je niekoľko. Ale jedným z nich je aj kúzelnosť tohoto súostrovia. Mám rád túto magicky meniacu sa atmosféru. Miestni hovoria, že sa tu dajú zažiť v priebehu dňa štyri ročné obdobia. A je to tak. Žijem tu už dlho, a môžem potvrdiť, že nejaký prajný kúzelník vytvára spontánne nádherné pohľady a scenérie každým dňom iné a iné.

Kúzelník je v nás samotných

Je však samozrejmé, že nie každý má rád takéto meniace sa scenérie v priebehu jedného dňa. Prší tu niekoľkokrát za deň, potom svieti slnko a osvieti krajinnú scenériu osvieženú vodnými kvapkami. Ten, kto dokáže vytvoriť predo mnou idúc v aute až dva oblúky neskutočných jasných dúh, musí byť skutočný kúzelník. Je to nádherný oslobodzujúci pocit byť tu, v tomto magickom prostredí. Občas mám pocit, ako keby sa mračná dotýkali zeme, sú tu iné odtiene farieb, iný uhol dopadajúcich slnečných lúčov na meniaci sa povrch mierne zvlneného glaciálneho reliéfu. Pred mnohými miliónmi rokov toto sústrovie bolo súčasťou pevniny a nachádzalo sa v oblasti rovníka. S úplne inou atmosférou, tropickým až subtropickým podnebím. Ale príroda kúzelník to pre mňa zariadila tak, že teraz som  úplne na severe, v miernom a zdravšom klimatickom priestore. Pracoval som v rôznych geografických terénoch a oblastiach, ale toto mi tu skutočne vyhovuje.

kúzelník

Údržba záhrady je príjemným relaxom

Moja pani domáca je občas tiež kúzelná

Z okien môjho útulného bytíku nevidím len prístavisko s bárkami a plachetnicami, ale aj záhradu mojej domácej. Celé roky som ju videl, ako sa šikovne motá po záhrade hore-dole. Občas som jej aj s niečim pomohol. Pred rokom som však dostal dobrovoľne na starosť údržbu celej záhrady. Moju domácu čakala operácia bedrového kĺbu. Čakala dosť dlho, až sa konečne objavil šikovný chirurg kúzelník a oslobodil ju od jej starostí. Je to veľmi príijemná a toleratná pani domáca, ale najkúzelnejšie sa tvári dvakrát do mesiaca. Keď jej ja ako slušný nájomník vyplácam nájomné dopredu. Je to skutočne príjemné tu byť, vďaka Ti neznámy kúzelník, že si mi to umožnil.