Pár dobrých rád, ako rozoznať kvalitné zimné bundy

Či už v zime chodíte lyžovať, snowboardovať, na turistiku alebo len občas vybehnete na malú prechádzku, budete potrebovať kvalitné oblečenie a to najmä zimné bundy. Bunda, v ktorej nám je zime je nám logicky v zime k ničomu a naopak ak sa v bunde budete príliš potiť, tak po jej vyzlečení hrozí vysoké riziko prechladnutia. V dnešnej dobre však nájdeme množstvo kvalitných výrobcov, ktorý ponúkajú zimné bundy z tých najlepších materiálov a s premyslenými technológiami. Ako a podľa čoho si vybrať tu správnu bundu vám poradíme v tomto článku.

Ujasnite si načo vám bude zimná bunda slúžiť

Zimné bundy majú mnoho vlastností, ktoré sa prispôsobujú danej činnosti, na ktorú sú určené. V prvom rade si teda uvedomte či  v danej bunde budete chodiť na nedeľné prechádzky, alebo v nej lyžovať či vyvíjaš inú športovú aktivitu. Rozdiel je najmä v cene, no ak si zakúpite tú najlepšiu lyžiarsku bundu na trhu a budte nosiť na spomínané prechádzky, určite nič nepokazíte, no dalo by sa to už nazvať luxusom. Na voľnočasové aktivity sú jednoznačne najlepšou a hlavne najteplejšou voľbou pérové bundy, ktoré vás udržia v teple, no pri športovaní by bola nevýhoda práve náchylnosť peria na vlhkosť. Na ten sa vraj hodí syntetický materiál.

zimna paperova panska bunda

Pánska zimná bunda vhodná na každodenné nosenie.

Zimné bundy na športovanie

Pri týchto bundách sú najdôležitejšie práve vlastností syntetických materiálov, ako napríklad Sympatex či známejší  GORE-TEX. Základnou hodnotou, ktorú nájdete pri každej bunde je jej vodný stĺpec. Toto číslo vyjadruje, ako rýchlo bunda a premokne a pohybuje sa medzi 3.000 – 20.000 milimetrov. 15.000 je považované  za akúsi špičku, no vyberať by ste mali podľa toho v akých podmienkach budete športovať. Kvalitné zimné bundy by mali mať tiež dobrú priedušnosť, teda koľko gramov vodnej pary prejde metrom štvorcovým tkaniny za 24 hodín a mala by byť len o niečo nižšia ako vodný stĺpec.

Samozrejme, že okrem týchto všetkých kritérií je tiež dôležité, aby ste sa v bunde dobre cítili. Kvalitné zimné bundy ponúkajú množstvo farieb či vzorov, z ktorých si určite vyberiete.

damska bunda zimna

Dámska lyžiarska zimná bunda.