Lehátko ako povinná výbava

lehátko

Oddych na čerstvom vzduchu je na nezpalatenie

Váš vysnívaný dom už stojí, záhrada je upravená podľa vášho gusta a chýba už len posledný detail – vybrať ten správny záhradný nábytok. Záhrada totiž nie je spojená iba s náročnými prácami, ale mala by slúžiť predovšetkým na oddych. Je to miesto, kde si oddýchnete na čerstvom vzduchu, naberiete nové sily a aspoň na chvíľu zabudnete na celý uponáhľaný svet. Ľahnúť si na lehátko, zobrať do ruky svoju obľúbenú knihu a čítať ju pod holým nebom, to je niečo čo vás nikdy neomrzí. Záhradné lehátko je pre vašu záhradu a predovšetkým pre vás prioritou, pretože ani stolička na terase, či lavička v záhrade vám neposkytne také pohodlie, ako lehátko. Samozrejme treba vedieť na čo sa pri jeho kúpe treba pozerať, aby bol pobyt na ňom naozaj pohodlný.

Pohodlie nadovšetko

Aby ste si na svojom lehátku dokonale oddýchli, stavte na správnu ergonómiu. Polohovateľné lehátka vedia rýchlo a flexibilne meniť polohu podľa toho, či chcete napríklad sedieť pri čítaní knihy alebo radšej ležať pri opaľovaní v záhrade či pri bazéne. Tie lepšie majú okrem polohovania chrbtovej časti aj polohovanie nôh. Niektoré lehátka majú kolieska pre ľahšiu manipuláciu s nimi, čo ocenia hlavne ženy. Pri kúpe venujte pozornosť aj materiálu, jeho kvalite a s tým súvisiacu náročnosť údržby. Aby ste si na lehátku užili čo najviac pohodlia, malo by byť dostatočne dlhé, ale aj široké. Optimálna dĺžka je okolo 190cm a šírka 90cm. Oceníte aj, ak sa dá lehátko skladať – hlavne ak máte málo miesta na prezimovanie záhradného nábytku.

Voľba materiálu pre vaše lehátko

lehátko

Ratanové lehátko je skvelou voľbou do vašej záhrady

Nemenej dôležitá je aj voľba materiálu. Nemusíte sa báť, že si nebudete mať z čoho vybrať – na trhu nájdete drevené, kovové, bambusové, ratanové alebo plastové lehátka. Posledná možnosť je najmenej šťastná. Najobľúbenejšie sú drevené lehátka – hodia sa všade, dokonale zapadnú do exteriéru záhrady, sú odolné a pri dobrej starostlivosti vám vydržia roky. Úskalím je len tá pravidelná starostlivosť, ktorú drevo potrebuje a to nie každému vyhovuje. Alternatívou môže byť kovové lehátko – zvyknú ho vyrábať s textilným alebo ratanovým výpletom. Obľube sa tešia aj lehátka z bambusu, ktoré sú ľahké, nenáročné na starostlivosť, vyzerajú luxusne, no patria k tým najdrahším. Lehátka z umelého ratanu sú tiež ľahké, nelámu sa, na slnku ani po čase nevyblednú, nevyžadujú takmer žiadnu údržbu a skvele odolávajú poveternostným vplyvom.