Luk – na čo myslieť pri prvej kúpe

Vyskúšali ste lukostreľbu, užili ste si to a už ste rozhodnutí si kúpiť luk. Pravdepodobne cítite rovnaké množstvo váhania a vzrušenia. Najdôležitejším krokom pri kúpe prvého luku je rozhodovanie o tom, kde nakupovať. Môžete si kúpiť ho kúpiť od kamaráta, z eBayu alebo Bazošu alebo z profi obchodu zaoberajúci sa lukostreľbou. Keďže ide o váš prvý luk, najlepšie bude, ak navštívite profi obchod s lukostreľbou so skúseným personálom. Ak si nie ste istí, aký druh luku kúpiť – anglický longbow, lovecký, reflexný, olympijský recurve alebo tradičný recurve – navštívte obchod so širokým výberom, a vyskúšajte ich všetky. Môžete tiež zvážiť kurz lukostreľby pred nákupom, a tak vyskúšať niekoľko typov lukov a zároveň sa naučiť rozdiely pri streľbe z nich.

luk
Existuje niekoľko typov lukov

Na prvý luk sa pripravte

Keď sa chystáte na nákup luku, pripravte sa. Vrecovité oblečenie a topánky s otvorenou topánkou nie sú dobrá voľba. Ak máte dlhé vlasy, spravte si radšej cop, aby ste ich udržali mimo tváre. Naplánujte si dostatok času na nakupovanie. Pravdepodobne budete potrebovať asi dve hodiny na testovanie lukov. Napokon jeden vyberte, nastavte ho, vyberte šípy a potom vystreľte. Ak máte len 30 minút, radšej si na nakupovanie vyberte iný deň.

Nikto nemá nekonečné množstvo disponibilného príjmu pre najvyššiu kvalitu výstroja. Okrem toho, väčšina začiatočníkov nie je pripravená na profi vybavenie. Urobte si domácu úlohu, aby ste sa naučili všeobecné ceny a možnosti pri vytváraní rozpočtu na váš luk. Keď vstúpite do obchodu a vysvetlíte svoje potreby, zvážte rady odborníka a pýtajte sa ho na všetky otázky, ktoré vás napadnú.

luk
K luku si nezabudnite prikúpiť potrebné príslušenstvo

Luk a jeho príslušenstvo

Ku luku samozrejme budete potrebovať aj potrebnú výstroj. Niektoré veci sú povinné, iné voliteľné a potom už ide skôr o kozmetické doplnky. Samozrejmou súčasťou každého luku by mal byť tulec na šípy – niekedy však nebýva súčasťou balenia, nezabudnite si ho teda kúpiť. Ďalším povinným vybavením sú šípy. Ďalším bežným príslušenstvom je ochrana pred tetivou na lakeť alebo tzv. nálaketník, základka šípov, mieridlá, hroty na terče, tetiva, vypúšťač tetivy a puzdro na luk.