Luky – tiché zbrane, s ktorými sa dostanete i na olympiádu

Luky môžeme primárne rozdeliť do dvoch kategórii: luky kladkové a luky reflexné. Kladkové luky sú tie precíznejšie a profesionálnejšie. Kladkové bývajú vyrobené väčšinou z plastu alebo z karbónových materiálov. Ich súčasťou sú už aj zameriavače, stabilizátory a iné „vychytávky“, ktoré vám pomôžu lepšie mieriť a strieľať. Reflexné luky sú vyrobené z trvalých materiálov, pružných a odolných voči poškodeniu. Ramená luku sú zhotovené zo sklolaminátu a sú veľmi pružné. Tieto luky sú obľúbené medzi mladými začínajúcimi lukostrelcami. Sú vhodné pre zábavu v prírode.

luky

Luky sú využívané aj na lov.

Luky a ich miesto v histórii

Vynález luku a šípu spadá podľa vedeckých odhadov do staršej kamennej doby, takže vek luku a šípu je asi 50 000 rokov. Vedeli ste, že luky a šípy sú radené na tretie miesto vo význame pre zachovanie a vývoj ľudského rodu? Sú radené hneď za ohňom a objavením reči. Áno, až takú významnú úlohu hrali luky a šípy v našej histórii. O význame lukostreľby svedčí aj fakt, že lukostreľba je zaradená aj ako disciplína na olympiáde, ktorá si zakaždým nachádza stále viac a viac fanúšikov.

luky

Luky využívali armády najmä v stredoveku.

Využitie lukov

Poznáme viacero príležitostí a využití pre streľbu lukom. Ako sme už spomenuli, lukostreľba je obľúbenou športovou disciplínou. Je to však aj veľmi populárna aktivita pre voľný čas a zábavu. Býva súčasťou a športovou náplňou napríklad pri firemných akciách, deti sa ňou bavia v školách v prírode, alebo si môžete zastrieľať len tak na rôznych strelniciach. Stále sa organizujú aj poľovačky, kde sú hlavnou zbraňou. S pomocou kvalitného luku a šípov ste schopný uloviť prakticky každé zviera. Sú také populárne aj preto, lebo ich výroba je veľmi jednoduchá, a pokiaľ nechceme profesionálny luk, človek si vie túto zbraň vyrobiť iba pomocou prírodných materiálov. Ak teda rozmýšľate nad príjemne stráveným dňom s jemným vzrušením, potom vrelo odporúčame stráviť deň s lukom a šípmi, či už v spoločnosti rodiny alebo vašich priateľov.