Malokarpatská vínna cesta poteší každého degustátora

Malokarpatská vínna cesta je originálny spoznávací výlet, ktorý vám umožní nahliadnuť do zákulisia vinárskych pivníc a výroby vína. Je súčasťou širšieho malokarpatského regiónu a je vynikajúcou reklamou pre udržanie a rozvoj vína. Tradícia vína, dávna história bohato zastúpená starobylími pamiatkami, originálny folklór a pozadie vinárskych domov, kulinárske špeciality, zaujímavá flóra a fauna spojená s možnosťou oddýchnuť si v nej, to všetko je naozaj veľmi príťažlivým artiklom pre širokú vrstvu záujemcov. Malokarpatská vínna cesta je skrátka atraktívne pobavenie a zároveň pútavá náuka o histórii. A vína, ktoré budete mať možnosť degustovať na každom rohu, sú lahodné a vysoko kvalitné.

malokarpatská vínna cesta
Pezinské vinohrady a Malokarpatská vínna cesta

Malokarpatská vínna cesta a číslo 119

Malokarpatská vinohradnícka oblasť je najznámejšia vinárska oblasť na Slovensku. Tvorí ju 12 vinárskych regiónov, od Bratislavy cez Pezinok, Modru až k Horným Orešanom a poslednými Smolenicami , dokopy až neuveriteľných 119 vinárskych obcí. V každej obci či kráľovskom meste víta turistov niečo iné a pozoruhodné. Vnímavého návštevníka regiónu isto zaujmú aj miestne atrakcie, ako napríklad tradícia ľudovej kultúry vo Vajnoroch. Charakterizuje ju pestrý kroj, osobitá architektúra s pomaľovanie stien domov ľudovými motívmi a tiež svojrázna dychová hudba.

malokarpatská vínna cesta
Objavte vínne pivnice a ich čaro

Pezinok a Modra

Každoročne sa striedavo v Modre a Pezinku konajú slávnosti „Malokarpatské vinobranie“, ktoré je oslavou práce vinohradníkov. Alegorický sprievod na vinobraní charakterizuje jednotlivé obce regiónu, miestne zvyky, kultúrne tradície, remeslá a ďalšie regionálne zvláštnosti. V rozľahlom starom Pezinskom parku stojí prebudovaný nádherný barokový zámok, ktorého priestory sa v súčasnosti využívajú ako reprezentačné  zariadenie. Zachované sú aj starobylé mestské opevnenia. V pivničných priestoroch je zriadený Národný Salón vín, kde je sústredených 100 najkvalitnejších vín z vinohradníckych oblastí Slovenska. Modra je okrem vinohradníctva známa i ako miesto pobytu a posledného odpočinku slovenského národovca Ľudovíta Štúra, ktorého pamätná izba i múzeum sú zvlášť pútavou atrakciou tohto mesta. Z hľadiska remesiel sú známe výrobky modranskej majoliky, ktoré sú obľúbeným suvenírom pre domácich a zahraničných turistov.