Malokarpatská vínna cesta

Už druhým rokom sa celosvetovo štatistické údaje o počtoch turistov  výrazne znížili. Proti covidové  opatrenia sa prejavujú všade okolo nás. Znižuje sa návštevnosť známych turistických destinácií, letecké spoločnosti rušia tisícky letov, gastronomické prevádzky zívajú prázdnotu, ubytovacie zariadenia prepúšťajú svojich zamestnancov. Možno, že práve toto obdobie a nadchádzajúca turistická sezóna môže pomôcť regionálnej turistike. Mnohí ľudia cestujú hlavne kvôli tomu, aby objavovali nové lokálne kultúry i spôsoby života na vidieku. Radi si  posedia za stolom plným miestnych kulinárskych špecialít, dajú si pohár dobrého vína. Mnohé cestovné agentúry majú vo svojom portfóliu aj tzv. vínne cesty. Na našom Slovensku ich máme celkovo až osem. Jednou z tých najznámejších je práve Malokarpatská vínna cesta. Pokiaľ sa ju rozhodnete absolvovať, budete mať možnosť ponoriť sa do histórie vinárstva Malých Karpát, vôní a chutí miestnych vinohradov. 

malokarpatská vínna cesta
Malokarpatská vínna cesta vás očarí priestormi

Malokarpatská vínna cesta plná zážitkov 

   V niektorých vinárstvach nemusíte opustiť jeho priestory, aby ste si užili kompletný gastronomický zážitok a dozvedeli sa toho o ňom omnoho viac. Môžete si pod odborným vedením  ochutnať degustačné menu miestnych vín, navštíviť vinohrad či vínnu pivnicu, urobiť si piknik alebo zúčastniť sa kurzov varenia. Aj v rámci Malokarpatskej vínnej cesty majú návštevníci možnosť osobne stretnúť, posedieť si a porozprávať sa s nadšencami, ktorí priamo pokračujú v práci vo vinohradoch niekoľkých ich  generácií. Niektoré destinácie mnohých vínnych ciest sú pripravené prijať turistov s hlbším záujmom dozvedieť sa viac o filozofii vinohradníctva. Vínna cesta v malokarpatskom regióne umožňuje  navštíviť vinárstva, vinice, vínne pivnice, reštaurácie a historické miesta. To všetko v rámci predstavy, aby sa návštevníci mali možnosť dozvedieť  viac o histórii pestovania vínnej revy v tomto regióne, miestnych tradíciách, spracovania a skladovania vína.  

malokarpatská vínna cesta
Prezrieť si budete môcť aj viničné sady

Degustácia priamo vo vinohradoch 

     Vínne cesty a ich celoročne ponúkané podujatia sú mnohými chápané aj ako zážitkové voľnočasové vzdelávanie sa. Návštevníci sa poučia o tom, ako si vyberať víno, ako posudzovať jeho kvalitu a ako rozlišovať medzi regionálnymi odrodami hrozna. Absolvovaním aj Malokarpatskej vínnej cesty si uvedomíte kvalitu a pestrosť vašich zážitkov z nej. Navyše, keďže takéto degustácie sú vyslovene spoločenskou akciou, mnohí sa práve na to vopred tešia.