Malokarpatská vínna cesta ponúka bohatú históriu a dobré víno

V oblasti Malých Karpát sa pestuje hrozno už pekných pár storočí. Tunajšie pôvabné mestečká a obce spája Malokarpatská vínna cesta. My si dnes povieme o troch podstatných miestach na tejto ceste. Prečo sme si vybrali práve Svätý Jur, Pezinok a Modru? Staré slovenské príslovie vraví, že bratislavské vinohrady boli síce najväčšie, ale tie svätojurské najlepšie, pezinské najkrajšie a modranské najúrodnejšie.

malokarpatská vínna cesta
Malokarpatská vínna cesta vám umožní nazrieť do inak zavretých priestoroch

Malokarpatská vínna cesta a Svätý Jur

Svätý Jur je nádherné vinárske mestečko v Malých Karpatoch, približne 14 km severne od Bratislavy. Z mestských pamiatok vyniká gotický kostol so vzácnym renesančným oltárom z bieleho pieskovca. Pri kostole stojí zaujímavá drevená zvonica zo 17. storočia. Kostol najsvätejšej trojice je baroková stavba s barokovým zariadením. V mestečku sa môžete túlať uličkami lemovanými typickými vinárskymi domčekmi či vinicami, a objavíte aj zvyšky mestských hradieb zo 17. storočia. Svätý Jur je doslova obklopený vinohradmi. V členitom teréne Malých Karpát sú tunajšie vinohrady vysadené na terasách, čo mestečku dodáva zvláštny ráz a neopakovateľný pôvab. A víno je tu vskutku výborné.

malokarpatská vínna cesta
Malokarpatská vínna cesta ponúka najlepšie vína

Pezinok a Modra

V tomto vinárskom meste stojí na Radničnom námestí barokový Mariánsky stĺp a toto námestie a priľahlé ulice sú lemované pozoruhodnými renesančnými a barokovými domami. Niekoľko kostolov a kapucínsky kláštor pripomínajú skorší význam a bohatstvo tohto kráľovského mesta. Pezinský zámok bol prestavaný z gotického vodného hradu a dnes tu má sídlo známa vináreň. Zámok je obklopený anglickým parkom so vzácnymi drevinami, a je dominantou tohto mesta.

Modra je jedným z najmalebnejších miest na Slovensku. Pozoruhodnou stavbou je renesančný kostol sv. Štefana kráľa. Najstarším modranským kostolom je gotický kostol sv. Jána Krstiteľa. Kostol sa nachádza pri cintoríne, ktorý je miestom posledného odpočinku Ľudovíta Štúra. Na hlavnom námestí stojí pomník Ľudovíta Štúra a v meste nájdete aj múzeum, v ktorom sa zoznámite so životom a dielami tohto významného slovenského národného buditeľa a kodifikátora spisovnej slovenčiny.