Medicinbal určite nie je tanečná zábava medikov

S ťažkou koženou loptou, s ktorou sa ale nedal hrať futbal, sme sa stretli počas našich školských rokov asi všetci. Väčšinou sediac na zemi sme sa s ním, ako s nie príliš obľúbenou športovou pomôckou či náčiním, snažili precvičovať svoje dospievajúce telá. Pod pojmom medicinbal sa zvykne chápať špeciálna ťažká lopta slúžiaca hlavne v telocvičniach a rehabilitačných zariadeniach. Slúži často pod odborným vedením na posilňovanie nášho tela, respektíve k zvyšovaniu fyzickej kondície a k rehabilitácii.

medicinbal

Medicinbal poznáme ešte zo školských čias

Je medicinbal najstaršia športová pomôcka?

Medicinbal býva vyrábaný v rôznych veľkostiach a rôznej hmotnosti. Pôvodne bol kožený, tak si ho pamätám aj ja, no v súčasnosti sa vyrába aj z plastov resp. z umelej kože. Vnútro medicinbalu zvyčajne býva vyplnené tak, aby sa znížila jeho pružnosť a zvýšila jeho tuhosť. Je málo pomôcok, ktoré vydržali celé stáročia. Už v roku 400 p.n.l grécky lekár Hippokrates používal medicinálne lopty k rehabilitácii svojich pacientov. V tej dobe to boli vaky zo zvieracej kože v podobe gule naplnené pieskom. Na obrázkoch a dochovaných záznamoch môžeme vidieť túto pomôcku u zápasníkov z Perzie či gladiátorov z Egypta. Postupne sa táto pomôcka začala široko používať v telesnej príprave.

medicinbal

Táto športová pomôcka je určená a vhodná pre všetkých

A opäť si získava svoje miesto

Aj v súčasnosti narastá záujem o návrat starých osvedčených metód s hľadiska zlepšenia výkonnosti športovcov. Medicinbal správnym požívaním pomáha k rozvoju našich všestranných zručností. Dlhodobejším a správnym používaním medicinbalov sa zvyšuje nielen funkčná sila, výbušnosť, rýchlosť a rovnováha, ale aj vytrvalosť, obratnosť, presnosť, mobilita a celková koordinácia. Medicinbal nebol stvorený na vytváranie veľkých svalov, ale k všestranným schopnostiam naraz. Dnes s príchodom funkčného tréningu získava táto pomôcka znovu svoje miesto medzi športovými pomôckami, a preto je treba s ňou zaobchádzať správne a nie ako s činkou. Je to jednoduchá, ale úžasne efektívna športová pomôcka, ktorá dokáže zlepšiť vašu výkonnosť a zdokonaliť náš všestranný pohyb.