Meranie zraku sa začína rozhovorom

      Bolia vás v poslednom čase oči, zdá sa vám že pri pozeraní do diaľky musíte „zaostrovať“? Alebo nosíte pravidelne dioptrické okuliare a potrebujete rýchle meranie zraku bez toho, aby ste sa museli objednávať o svojho očného lekára? Samozrejme, že tých dôvodov, prečo sa zastaviť v miestnej moderne vybavenej optike s profesionálnym optometristom môže byť niekoľko. Aj náhla strata dioptrických okuliarov, bez ktorých sa pri svojej každodennej aktivite len ťažko zaobídeme. Mnohí z nás majú rezervné okuliare pre takéto situácie, ale aj tak je dobré vedieť, kde hľadať rýchle riešenie na odbornej úrovni.  Čo však môžu a nemôžu testovať v optike a kedy je dôležité a nutné  zájsť si do očnej ambulancie? Čo sa vlastne v skratke skrýva pod odbornými výrazmi optometria a oftalmológia?

meranie zraku
Meranie zraku vám stanoví hodnoty dioptrií do okuliarov na požadovanú vzdialenosť alebo činnosť.

Náplňou optometrie je meranie zraku

    Pod pojmom optometria sa skrýva zdravotnícky odbor, ktorý sa zaoberá vyšetrovaním zrakových funkcií, meraním refrakčných chýb a vyhodnocovaním korekcie vrátane aplikácie kontaktných šošoviek. Očný optik však nesmie  stanovovať diagnózu či liečebný postup. V prípade, že počas meraní zraku  konkrétneho klienta má podozrenia na prítomnosť závažného zdravotného problému, je povinný  ho poslať s výsledkom meraní ku očnému lekárovi,  tzv oftalmológovi. Kedy teda je dôvod dať si urobiť rýchle a kvalitné meranie zraku? Hlavne vtedy,  keď máte pocit zhoršeného videnia, občasné bolesti v okolí očí, pocit tlaku, ťahu, pálenie či iné nepríjemné pocity v očiach. Skrátka niečo nie je v poriadku s vašim videním a vy sa potrebujete rýchle zorientovať a hľadať riešenia. Aj vtedy, ak si všimnete  ťažkosti so zaostrením na diaľku či čítaním textov alebo  máte občasné nepríjemné bolesti hlavy pravdepodobne súvisiace s neprimeranou  zrakovou námahou.

meranie zraku
Meranie zraku vám vylepší nosenie okuliarov

A kedy navštíviť očnú ambulanicu?

    Optometrista sa vás spýta na vaše predchádzajúce problémy so zrakom, na váš zdravotný stav, prípadne  povolanie a ako trávite svoj voľný čas. Urobí si predstavu o tom, čo všetko potrebujete v priebehu dňa „vidieť“. Potom špeciálnymi prístrojmi pristúpi k meraniu zraku.  Ak máte podozrenie na nejakú očnú chorobu, zápal alebo úraz, akútnu bolesť oka a podobne, potom je nutné ísť za očným lekárom. Pri malých deťoch do 15 rokov musí takisto meranie a vyšetrenie zraku vykonávať očný lekár, najlepšie špecialista na detskú oftalmológiu.