Motýlik je populárny aj vďaka filmom

Jeden z najznámejších nožov našej doby je nôž nazývaný motýlik. Jeho popularita je do značnej miery spôsobená hollywoodskymi akčnými filmami. Zároveň je to aj zaujímavý nôž, ktorý upúta svojou mechanikou a vzhľadom. Motýlik je skladací nôž s čepeľou umiestnenou medzi dvoma dutými držadlami, spojených závesmi so stopkou čepele. Pri otváraní noža sú polovice rukoväte oddelené o 180 stupňov vzhľadom na čepeľ a spolu so špeciálnou západkou vytvoria rukoväť. Nôž je určený na zotrvačné otváranie, a to aj jednou rukou. Nôž je nazývaný „motýľový nôž“, pretože pri otvorení pripomína pohyb motýlích krídel. Popularita týchto nožov v západných krajinách začala po 2. svetovej vojne, keď začal istý americký opravár dovážať tieto nože z Filipín.

motýlik
NÔŽ MOTÝLIK BEAR & SON BUTTERFLY BLACK 5″

Motýlik nesie aj meno Balisong

Názov „balisong“ pochádza z filipínskeho výrazu „zlomený roh“, pretože prvé nože mali na rukovätiach vložky z rohov. Začali sa vyrábať v už existujúcich remeselných továrňach, ktoré predtým mnoho rokov vyrábali filipínske nože. Rukoväte v prvých verziách boli vyrobené z mosadze s vložkami vyrezávaného rohu byvola alebo jelenieho rohu, ako aj kostí rôznych zvierat. Balisong dostal okamžite od okamihu svojho vzniku dvojnásobné použitie ako nástroj pre domácnosť, ako aj ako zbraň pre tradičné súboje nožov na Filipínach. Aj preto boli vyvinuté metódy na čo najrýchlejšie otvorenie noža. Neskôr sa tieto metódy otvárania stali dôvodom popularity noža a jeho rozšírenej svetovej slávy.

motýlik
NÔŽ MOTÝLIK RUI / K25® 36215 TANTO POINT

Západky zabraňujú otvoreniu noža

Polovica držadiel terajších moderných motýľových nožov je vyrobená najčastejšie z ocele alebo z titánu. Môžu mať aj prekrytia a vložky z rôznych druhov dreva, uhlíkových vlákien atď. Dôležitú úlohu v správnom fungovaní tohto noža zohráva kvalita západky, ktorá uzamkne dve držadlá a zabraňuje rozloženiu noža v zlom momente. Západky sú zvyčajne rozdelené na nastaviteľné a nenastaviteľné. Západku je navyše možné odpružiť a vybrať z uzavretej polohy veľmi vysokou rýchlosťou. Na moderných modeloch je takáto západka často nahradená magnetmi.