Na flobertky nepotrebujete zbrojný preukaz

Pre tých, ktorí sa v zbraniach dokonale vyznajú, nemusím flobertky predstavovať, pretože sú veľmi populárne. Vlastne aj pre začiatočníka bude práve „flobertka“ tým prvým pojmom o ktorom bude počuť, pretože s flobetkami začínali takmer všetci. Je to zbraň, ktorú vám pre nacvičovanie streľby odporučí každý skúsenejší strelec a to z jednoduchého dôvodu – nepotrebujete na ňu žiadny zbrojný preukaz. K tomu aby ste si flobertku zaobstarali, potrebujete spĺňať iba jednu podmienku a tou je dovŕšený vek minimálne 18 rokov. Zbrane flobert sa totižto radia medzi zbrane určené najmä pre športové a rekreačné účely alebo pre ľudí, ktorí by chceli mať zbrojný preukaz a potrebujú nacvičovať streľbu so zbraňou, ktorá má takmer rovnaké vlastnosti ako skutočná strelná zbraň – a tou flobertka naozaj je!

flobertky

Zbrane flobertky

Flobertky a ich charakteristika

Flobertky sú zbrane, ktoré sa asi najviac podobajú skutočným ostrým zbraniam. Svoje meno získali po známom francúzskom vynálezcovi a puškárovi Louisovi Flobertovi. Sú to strelné zbrane určené pre typ náboja s okrajovým zápalom. Náboje tohto typu majú nižší výkon a aj vďaka tomu sa predávajú väčšinou voľne. Podmienkou k voľnému predaju ale je, aby mala energia strely menej ako 16 J. Flobertky sú zbrane, ktorými by ste za normálnych okolností nikomu vážne neublížili, no sú vynikajúce pre tréning streľby napríklad na plechovky z limonády zo vzdialenosti asi 10-15 metrov. Flobertky dostanete kúpiť v kalibroch 4mm a 6mm, pričom najrozšírenejší je kaliber 6mm. Zbrane flobert sa vyrábajú v krátkych aj dlhých variantách, čiže ako pištole, revolvery alebo pušky. Vďaka tomu si každý môže nájsť taký typ flobertky, aký mu najviac vyhovuje.

flobertky

Historická flobert pištoľ

Flobertky a manipulácia s nimi

Je síce pravda, že flobertkou by ste zrejme nikoho vážne nezranili, no napriek tomu je to strelná zbraň a preto s ňou zaobchádzame rovnako, ako so skutočnou. Mieriť by sme nemali na veci, na ktoré nechceme strieľať a zaobchádzať by sme ňou mali vždy tak, ako keby bola nabitá. Zakaždým keď zbraň odkladáme, musíme sa uistiť, či nie je nabitá a nikdy ju nabitú nenechávať bez dozoru. O tom, že na streľbu sa musia používať iba náboje určené pre flobertky snáď ani nemusím hovoriť. Okrem toho zbraň aj strelivo treba uschovávať len na mieste, na ktoré sa nedostane žiadne dieťa alebo iná nepovolaná osoba.