To najlepšie osvetlenie pre vaše auto? Jednoznačne LED denné svietenie!

LED denné svietenie je medzi vodičmi čoraz viac populárne. Je to len módne, pekné, alebo aj vysoko funkčné? Najlepšie, ak aj vaše led denné svietenie spĺňa všetky tieto úžitkové vlastnosti. Za volantom sa chceme všetci cítiť bezpečne. Až tak si budeme jazdu naplno užívať. Aj keď sa zovšadiaľ chváli led svietenie, každú zmenu v doplnkovom príslušenstve treba poriadne zvážiť. Aj nevhodné denné svietenie dokáže spôsobiť nejednu dopravnú komplikáciu. Poďme si spoločne “posvietiť“ na led denné svietenie.

led denné svietenie

LED denné svietenie sa hodí aj na večer.

Aké výhody led denné svietenie prináša?

Led denné svietenie je lepšie než počas dňa osvetľovať bežným svetlometom. Je to naozaj tak? Bežné svetlomety nie sú veľmi prospešné z dôvodu, že sú takmer po celom svojom povrchu pokryté plastom. Pri vysokej teplote sa mení kvalita svietivosti aj celková štruktúra svetlometov. Produkcia škodlivého UV žiarenia je v kvalitných modeloch pre led denné svietenie zamedzená. Oproti tomu v bežných svetlometoch UV žiarenie poškodzuje svietidlo, to sa zahmlieva a znižuje sa jeho svetelná priepustnosť. S plastovými krytmi na svetlometoch súvisia aj ďalšie viac-menej negatívne skúsenosti, čo pri systéme denné svietenie rozhodne nebudete toľko riešiť. Poškodený plastový kryt len ťažko, alebo skôr vôbec nekúpite samostatne. Lacnejšie verzie svetlometov kúpite približne do 100 eur. Len či sa dá hovoriť aj o kvalite! Problémy nastávajú aj pri čistení auta pod tlakovou vodou v autoumývarni. Silný tlak vody a chemikálie na kvalite plastových krytov rozhodne nepridávajú. Aj v tom je moderné denné svietenie o krok vpred!

LED denné svietenie

LED denné svietenie je moderné a pekné.

Buďte na očiach aj ostatným účastníkom premávky – Garanciou toho je LED denné svietenie!

Led denné svietenie spĺňa požiadavku bezpečnej prevádzky a primeranej svietivosti na cestách. Tú mu dodáva práve rozptýlený tok svetla. Nevytvára kužeľ, a tým neohrozuje protiidúce vozidlá. Hlavnou výhodou systémov led svietenie je úspora energie. Ich používaním sa zamedzuje obrysovému, stretávaciemu aj koncovému svetlu vozidla. S úsporou súvisí aj fakt, že led svietenie sa nezohrieva. Prúdový odber je tak minimálny. Alternátor vozidla zaťažujú v porovnaní so stretávacími svetlami v zanedbateľných číslach. Alternátor pri systéme led svietenie nemusí klásť vysoký odpor, a tým sa spotrebúva menšie množstvo paliva. Led svietenie sa vďaka zabudovanému modulu rozsvieti automaticky zapnutím zapaľovania. Vypnutím, alebo rozsvietením parkovacích či stretávacích svetiel sa automaticky vypne. Úžasné! Prihliadajte na to, aby led svietenie bolo vodotesné a vyžarovalo efektné biele svetlo do 6000 K.  Led denné svietenie zakupujte len u renomovaných predajcov a overte si, či je na ňom povinné DRL (daily running light) označenie. Pri systéme led svietenie sa často zabúda na kvalitnú izoláciu. Zvlášť, ak ste ho upevnili v plastových nárazníkoch. Väčšinou sa na to používa silikónový tmel. Aj samotná montáž modelov led svietenie podlieha európskym smerniciam. V bokoryse/po boku umiestňujte led denné svietenie do 40 cm. Zospodu vozidla je to min. 25 cm. Medzi svetlami musí byť vzájomná vzdialenosť viac ako 60 cm. Toľko čísel, ale aj tak to stojí za to!