Niečo málo z histórie pyrotechniky
Možno, že nadšených používateľov pyrotechniky občas aj zaujíma, kde to všetko začalo.Cesta do histórie pyrotechniky je ďaleká a dlhá. Musíme sa presunúť na ázijský kontinent, konkrétne do starovekej Číny. História ohňostrojov je spätá s objavením strelného prachu, ktorý bol s určitosťou objavený práve v Číne. Prvé špeciálne bambusové trubičky naplnené pušným prachom slúžili nielen na oslavu, ale aj odháňanie zlých duchov. Bambusové rúrky plné pušného prachu vystreľovali Číňania ako súčasť šípov aj proti útočiacim mongolským jazdcom. To sú začiatky pyrotechniky v podobe akýchsi petárd či rakiet.
Pyrotechnika cestuje z Číny do Európy
Strelný prach sa začal čoskoro šíriť a využívať po celom svete. Používal sa ako na vojenské účely, ako aj k rôznym zábavám a oslavám – napr. Nového roka, narodenín, svadieb, korunovačných veľkolepých slávností a pod. Znalosť výroby strelného prachu prešla najprv z Orientu do Byzancie. Až v 13. storočí sa dostala do ostatných štátov Európy. V 13. storočí ho pravdepodobne priviezol známy cestovateľ a benátsky kupec Marco Polo zo svojich ciest po Ázii. A tak sa aj v Taliansku organizovali zábavy za sprievodu ohňostrojov. Taliani boli prví, kto použil čierny prach (jeho názov je odvodený od farby strelného prachu) na výrobu ohňostrojov. Nasledovalo Nemecko, ktoré sa stalo po boku Talianska veľmocou vo výrobe ohňostrojov.
Taliansko, Nemecko a Nová Zem
Na západnej pologuli sa pyrotechnika dostala spolu s prisťahovalcami. Tu sa začala šíriť, používať a rozvíjať. Ohňostroje sa stali samozrejmou súčasťou osláv – napr. Dňa nezávislosti alebo aj inaugurácie amerických prezidentov.
Pyrotechnika dnes
V Číne sa pyrotechnika zrodila a toto prvenstvo si výsostne udržala dodnes, kedy je svetovým vývozcom ohňostrojových materiálov. Najznámejším miestom produkcie pyrotechniky je Liuyang , ktoré je tiež nazývané Čínske ohňostrojové mesto. Aj napriek tomu, že má ohňostroj za sebou toľko rokov, jeho obľuba je stále aktuálna. Dokonca je považovaný za určitý druh umenia.