Airsoft a pár základných informácii o pravidlách

airsoft

Airsoftové zbrane sú na nerozpoznanie od skutočných

Dosť často sa uvádza, že stále viac a viac populárnejší airsoft vznikol  pravdepodobne v  Japonsku a je dosť odlišný od známeho paintballu pochádzajúceho zo severoamerického kontinentu. Vystrelené airsoftové guličky majú oproti tým paintballovým menší 6mm priemer. Miesto na tele po úspešnom zásahu menej bolí. A naviac  airsoftová gulička neobsahuje žiadnu farbu takže sa pri airsoftových hrách až tak nezašpiníte. Pri paintballových zápoleniach je to o niečom inom, pretože vystrelené guličky obsahujú v sebe potravinárske farbivo.

Airsoftová zbraň je častou vernou kópiou

Na trhu je pestrý výber airsoftových zbraní. Nie sú to samozrejme zbrane skutočné, ale sú často vernými replikami  naozajstných strelných zbraní. Zbrane používané pri airsofte je možné rozdeliť do troch základných kategórií –   manuálne zbrane, plynové zbrane a elektrické zbrane. A opäť ak pokračujeme v porovnávaní s paintballom, ten využíva pri simulovaných bojových akciách hráčov len  plynové zbrane. Pri airsofte sa môže používať ľahšie a tenšie oblečenie pretože to tak nebolí. Na paintball sa musia nosiť vesty, chrániče a iné ochranné veci. Pri airsofte sa používajú funkčné repliky strelných  zbraní.   Ich muníciou sú však plastové guličky, ktoré sú zdraviu neškodné. Ale dôležité je, aby  každý jeden hráč nezanedbal ochranu svojho zraku. To všetko záleží od charakteru používaných airsoftových  zbraní, ako aj  od logického uvažovania a zodpovednosti jednotlivých hráčov.

Čo znamená military airsoft?

Tento typ airsoftovej hry je vlastne čo najreálnejším scenárom spracovania airsoftovej hry. Obsahuje v sebe zakompované vojenské prvky, ktoré sa vzťahujú oveľa viacej k skutočnej vojne. Military akcie organizujú vo svete  väčšinou skúsenejší organizátori a finančne dostatočne zabezpečené firmy. Mnohé takéto military airsoftové akcie majú väčšinou zabezpečenú aj podpory zo vzduchu v podobe vrtuľníkov a na zemi sa airosfotového zápolenia  hráčov zúčastňujú aj obrnené vozidlá.

Každý airsoftový hráč je sám za seba zodpovedný

airsoft

Airsoft má jasné pravidlá a dôležitá je aj zásada fair-play

Každý, kto sa aktívne  zúčastňuje na airsoftovej akcii, je tam  na svoje vlastné nebezpečie a zodpovedá za svoje konanie. Hráči musia dodržiavať dohodnuté bezpečnostné pravidlá airsoftovej hry. Každý airsoftový hráč je povinný starať sa o svoju vlastnú ochranu, hlavne samozrejme svojho zraku počas celej akcie. Nosenie ochrany očí je povinné v celom hracom priestore.  Povolená je iba airsoftová výzbroj, spĺňajúca slovenské zákonné normy. A platí striktný zákaz nosenia iných zbraní ako airsoftových. Zakazuje sa fyzické napadnutie protihráča alebo spoluhráča nielen počas hry, ale aj  akejkoľvek inej osoby prítomnej na takejto bojovej akcii. Presný zásah do ľubovoľnej časti hráčovho tela alebo jeho výstroja  je považovaný za  dôvod okamžitého vyradenia hráča z airsoftu. Zasiahnutý hráč je po evidentnom zásahu povinný ihneď ohlásiť svoje vyradenia z hry. Buď dostatočne hlasným hlásením „mám zásah“ a aj zodvihnutím a mávaním ruky. Pravidiel airsoftu je samozrejme viac, v tomto príspevku sme sa zmienili len o niekoľkých z nich.