Nike topánky – ako to všetko začalo a kde je značka teraz

Nike topánky a história značky Nike sa začína spoločnosťou s názvom Blue Ribbon Sports v roku 1964. Phil Knight bol bežcom na strednú vzdialenosť, ktorý sa zúčastnil tréningu v Portlande pod vedením trénera Billa Bowermana. Bill hľadal spôsoby, ako zlepšiť výkon jeho študentov a tak sa začal zaoberať vo svojom voľnom čase vylepšovaním ich topánok. Vyskúšal množstvo rôznych kombinácií, no všetky boli neúspešné. V tom istom čase však študoval Phil v Stanfordskej univerzite. Tam napísal úlohu k výrobe obuvi, kde navrhuje výrobu presunúť do Japonska, čo by pomohlo predajcom konkurovať už dobre zavedeným nemeckým značkám. Jeho návrhy boli „nevypočuté“ a tak sa sám rozhodol dovážať topánky z Japonska a predávať ich lokálne. Snažil sa tiež predať svoj tovar jeho bývalému trénerovi Billovi, no toho skôr zaujímalo pripojiť sa k nemu a tak sa rozhodli stať sa rovnocennými partnermi. Aj keď sa obchod rozbiehal pomaly, v roku 1965 dosiahli predaje impozantných 20 000 dolárov.

Nike topánky

Nike topánky sa neustále vyvíjajú.

Nike topánky konečne na svete

Teraz, keď už biznis bol stabilný, rozhodli sa spustiť svoju vlastnú radu topánok. Po náročných rokoch sa im v roku 1971 podarilo navrhnúť ľahšie tenisky s vrúbkovanou podošvou pre lepšie odrazy od zeme. A tak vznikli prvé Nike topánky. Ich prvým ambasádorom bol Steve Prefontaine, držiteľ 7 rekordov na beh od 2000 m do 10 000 m. Čoskoro spustili nové Nike topánky s „air“ technológiou v roku 1979. Od toho momentu sa ich popularita a biznis rozrástol obrovským spádom. V roku 1982 sa Nike topánky stali číslom 1 medzi atletickými topánkami v celej Amerike.

Nike topánky

Sú obľúbené u mnohých športovcov.

Logo značky

Nike logo sa stalo bežne známe vo všetkých domácnostiach (nie len u športovcov). V roku 1985 navrhli špeciálne Nike topánky pre začínajúceho NBA hráča Michaela Jordana. S jeho rastúcou popularitou, rástla aj značka Nike. Čoskoro sa teda rozšírila výroba od Nike topánok ku rôznym športovým doplnkom.

Dnes sa značka Nike a Nike topánky stále vyvíjajú. V roku 2000 prišli s novinkou Nike Shox, ktoré boli veľmi dobre prijaté po celom svete. Dnes je Nike obrovské impérium, ktoré pokrýva produkty pre športy ako tenis, baseball, futbal, kriket a atletiku.