Obývacie steny – nábytok, ktorý zmení vašu obývačku

obývacie steny

Obývacie steny sú reprezentatívnou časťou obývačky

Obývacia izba v našich domácnostiach plní hlavne spoločenskú funkciu a je takpovediac reprezentatívnou časťou interiéru, pretože všetky návštevy usádzame najmä v tejto miestnosti. Preto je nesmierne dôležité vytvoriť z obývacej izby veľmi elegantný, príjemný a útulný priestor, ktorý bude vystihovať váš štýl a vkus.

Dominantou každej obývačky sú najmä sedacie súpravy a obývacie steny, a preto by ste mali zariaďovanie tejto miestnosti začínať práve ich výberom. Pri zariaďovaní každej miestnosti by malo platiť pravidlo, že ako prvé kupujeme najväčšie kusy nábytku, ku ktorým postupne dolaďujeme menšie časti nábytku a až nakoniec sa zameriame na doplnky a detaily (nikdy nie naopak).

Plocha obývacej izby je dôležitá

Obývacie steny aj sedacie súpravy si vyberáme predovšetkým na základe vzhľadu a toho, čo sa nám páči. Pri ich výbere je však dôležité zohľadniť aj dispozíciu a celkovú plochu obývacej izby. Plocha obývacej izby by mala byť minimálne 18 m2 (pričom šírka miestnosti by nemala byť menej ako 3,3 m2), iba tak bude možné do nej umiestniť sedaciu súpravu aj obývaciu stenu bez nejakých väčších obmedzení tak, aby zároveň zostal zachovaný aj určitý voľný priestor na pohyb. Obývačka by preto mala byť spravidla najväčšou izbou v byte či rodinnom dome.

obývacie steny

Obývačka spojená s kuchyňou

Ak vaša obývacia izba nespĺňa potrebné rozmery, riešením ako ju zväčšiť môže byť aj jej prepojenie s kuchyňou, prípadne, ak to dispozícia bytu umožňuje, aj prepojenie s predsieňou či halou. Týmto spôsobom môžete získať väčší otvorený priestor, kde jednoduchšie dokážete umiestniť akékoľvek obývacie steny či sedačky.

Na čo slúžia obývacie steny

Obývacie steny či zostavy majú plniť estetickú a sčasti aj praktickú funkciu. Rozhodne si ich nezamieňajte so šatníkovými skriňami plnými zimných kabátov a posteľnej bielizne. Obývacie steny slúžia skôr na uloženie kníh, DVD, CD, prípadne na zopár kusov keramiky či skla, a na umiestnenie dekoračných predmetov napr. v podobe rodinných fotografií v rámiku. Ani v tomto prípade nezabúdajte, že menej je viac a obývacie steny pôsobia oveľa lepšie, ak nie sú preplnené množstvom vecí, ktoré spolu nakoniec ani vôbec neladia.