Obývačka nemusí byť nutne preplnená nábytkom

Podstatne dôležitou súčasťou každého obydlia je bezpochyby obývacia izba. Nielenže by mala byť reprezentatívna, ale predovšetkým by mala byť útulnou a pohodlnou miestnosťou. Stretávajú sa v nej členovia rodiny, hostia a všetci by sa v obývačke mali cítiť dobre. Ak chystáte renováciu vašej obývacej izby alebo dokonca rekonštrukciu celého bytu a potrebujete si pozháňať úplne nový nábytok, potom vás čaká dosť náročná úloha zorientovať sa v ponuke a rozhodnúť sa.

nábytok

Nábytok do obývačky – aj z mála môžete vytvoriť veľa

Obývačka je centrom celého domu či bytu

V tejto miestnosti sa odohráva väčšina denných aktivít a rodinných či priateľských stretnutí. Všetko sa samozrejme odvíja od veľkosti priestorov, ktoré sú k dispozícii. Vo vzdušnej a priestrannej izbe, vhodne osvetlenej decentnými svietidlami a ozdobenej živými kvetmi a bytovými doplnkami by sa mohol každý cítiť príjemne a pohodlne. V menšej obývačke preplnenej vecami sa zase môžete cítiť trochu stiesnene, a preto je lepšie umiestniť v malých priestoroch nábytok elegantný ale hlavne funkčný.

Centrom obývačky býva sedacia súprava so stolíkom

Výhodou rozmernejších obývačiek je tiež možnosť väčšej variability obývacie steny. Nemusí ju predstavovať jednoliaty blok siahajúce až k stropu, ale je možné si s ňou pohrať, urobiť ju členitejšiu a viac vyhovujúcu vašim predstavám. Centrom obývačky býva sedacia súprava a konferenčný stolík. Nemali by tiež chýbať priestory pre všetku elektroniku, aj obývačka by mala mať množstvo úložných priestorov na knihy a rôzne dekoratívne predmety.

nábytok

Jednoduchosť a priestrannosť v obývačke

Nábytok a jeho materiál a povrchová úprava

Klasikou je samozrejme nábytok z masívu. Vydrží takmer nemožné. Jeho povrch sa neolúpe ani pri nárazoch vysávača, či sťahovaní nábytku. Bohužiaľ, obstarávacie ceny tohto druhu nábytku nie sú nízke. Našťastie sú nábytkárske firmy schopné vyrobiť takmer dokonalé imitácie – pri použití masívneho dreva a dyhy sú z masívu horné dosky a čelné plochy. Obľúbený je v obývačkách tiež nábytok dyhovaný – je dostatočne kvalitný, na pohľad pekný a tiež cenovo priaznivý.