Ochranné prilby sú potrebné nielen pri práci

Chrániť svoje zdravie a predchádzať rizikám zranení a úrazov pri akejkoľvek činnosti, či už ide o šport, prácu alebo rôzne voľnočasové aktivity, by malo byť prioritou pre každého človeka. K jedným z najčastejších a najzávažnejších zranení vôbec sú určite úrazy hlavy. Preto by sa ochrana hlavy nemala v žiadnom prípade zanedbávať všade tam, kde takéto zvýšené riziko poranenia hrozí. Napríklad to môže byť na vysoko rizikových pracoviskách, pri prácach v lese, v baniach pod zemou, vo výškach alebo na staveniskách. A práve pre tento účel sa vyrábajú rôzne ochranné prilby na hlavu. Tie nie sú len výmyslom bezpečnostných technikov, ale účinnou ochrannou pomôckou, ktorá už neraz dokázala zachrániť zdravie, ba dokonca aj ľudský život. Nosením ochrannej prilby sa riziko smrteľných úrazov hlavy značne minimalizuje.

ochranné prilby

Ochranné prilby sa primárne využívajú na rizikových pracoviskách.

Pre cyklistov, motorkárov, horolezcov, lyžiarov aj deti

Ochranné prilby by mali byť tiež povinnou výbavou každého športového nadšenca, ktorý sa venuje športovým aktivitám, pri ktorých reálne hrozí riziko úrazu hlavy. Ku príkladu môžem uviesť lyžovanie, snowboardovanie, hokej, cyklistika, horolezectvo a mnohé ďalšie. Nezabudnite si teda ochranné prilby pribaliť do batožiny, kufrov, batohov a tašiek aj vtedy, keď cestujete na dovolenky, kde sa týmto športom plánujete venovať, napr. na lyžovačku. Obzvlášť dôležité je dbať na ochranu hlavy pri deťoch. Pre ne by mala byť ochranná prilba samozrejmosťou. A to aj vtedy, keď jazdia na bicykli či kolobežke len v niekde v blízkom okolí bydliska. Deti sú totižto na rôzne úrazy mimoriadne náchylné.

ochranné prilby

Ochranné prilby patria aj k športovým aktivitám.

Ochranné prilby a ich výber v praxi

Aby ochranné prilby mohli skutočne chrániť, musia veľkosťou dokonale sedieť. Z toho dôvodu je potrebné dôsledne zmerať obvod hlavy tesne nad ušami a obočím (napr. krajčírskym metrom) a až na základe tohto údaju vybrať vhodnú veľkosť ochrannej prilby. Ochranné prilby je potrebné vždy vyskúšať, aby skutočne dobre a pevne držali. Je vždy lepšie zvoliť priliehavejšiu a tesnejšiu prilbu (nesmie však nikdy tlačiť), ako príliš voľnú.