Odštepný závod – keď sa biznis vydarí…

Živnosť, biznis či podnikanie je dnes naozaj aktuálnou a často aj veľmi diskutovanou témou, pretože úspešné rozbehnutý biznis, ktorý bude zdrojom závratných príjmov a zároveň absolútnej finančnej slobody, je snom mnohých. Podnikanie dnes skutočne nepozná hranice a v prípade, že sa vám biznis vydarí, môžete pokojne svoje podnikanie posunúť aj za hranice našej vlasti a rozbehnúť úspešný odštepný závod svojej firmy aj v niektorej zo susedských krajín. Možno vás však ešte stále odrádza vidina toho, čo všetko budete musieť pre rozšírenie svojho podnikania v zahraničí podstúpiť. Ak máte obavy z množstva vybavovačiek, behania po úradoch, zdĺhavého cestovania do zahraničia či jazykovej bariéry, oslovte spoločnosti, ktoré sa priamo zaoberajú profesionálnym zakladaním spoločností v zahraničí, ale aj zriaďovaním fondov či daňovým a právnym poradenstvom.

odštepný závod

Odštepný závod doma či v zahraničí – čo budete potrebovať?

Podnikanie v zahraničí – zakladáme odštepný závod

Veľmi výhodné môže byť napr. založenie odštepného závodu v susedných Čechách a to nielen z hľadiska dostupnosti, ale tiež preto, že tu neexistuje takmer žiadna rečová bariéra a podmienky pre založenie odštepných závodov nie sú nijak zvlášť náročné. Výhodou je, že nie je nevyhnutne potrebné ani vycestovanie do ČR za účelom podpísania či overenia listín a dokumentov, pretože Česká republika akceptuje aj listiny podpísané a overené pred notárom na území Slovenskej republiky. Odštepný závod je potrebné zapísať do obchodného registra, budú mu pridelené základné podnikateľské identifikačné čísla ako je DIČ a IČO a následne ste povinný všetko účtovať v sústave podvojného účtovníctva.

Čo všetko je ešte potrebné pre fungujúci odštepný závod?

Založenie odštepného závodu v zahraničí si tiež žiada zabezpečenie a zriadenie sídla na konkrétnej adrese a zvolenie či poverenie niekoho naozaj zodpovedného jeho vedením a tiež založenie bankového účtu v zahraničí. Dôležité je uviesť aspoň jeden druh činnosti, ktorým sa bude odštepný závod zaoberať, pričom nie je potrebné, aby sa uvádzali všetky predmety činnosti, ktoré figurujú na výpise obchodného registra centrálnej – materskej firmy.