Oslovte nových zákazníkov live streamingom 

    Nakupovanie tovaru a  propagácia služieb prostredníctvom živého internetového vysielania je najdôležitejším podnikateľským obchodným trendom súčasnosti. Live streaming je jedným z účinných spôsobov v elektronickom obchodovaní, ktorý si počas nedávnej dlho trvajúcej pandémie získal popularitu.  

     Nakupovanie naživo je fenomén, ktorý sa stal populárnym pred niekoľkými rokmi v Číne. V jednej štúdii z roku 2020 dve tretiny čínskych spotrebiteľov priznali nákup produktov prostredníctvom live streamingu. Dnes spotrebitelia na celom svete nakupujú produkty počas online prenosu a popularita tejto formy elektronického obchodu počas pandémie COVID-19 výrazne vzrástla.  

live stream nakupovanie
Popularita nakupovania na live streamoch výrazne narástla počas pandémie.

Live streaming využíva sociálne médiá 

     Sociálne platformy ako TikTok, YouTube, Instagram a Facebook umožňujú živé video vysielanie. Často ich požívajú známe celebrity,  značky ale aj rôzni  influenceri. Vzhľadom na rastúci záujem o nakupovanie naživo vytvárajú spoločnosti  aj špecializované aplikácie elektronického obchodu. Jedným z nich je Taobao, ktoré vlastní Alibaba Group. Gigant elektronického obchodu Amazon tiež spustil svoju platformu pre live streaming s názvom Amazon Live. Využívajú ju najmä spotrebitelia v USA. Na trhu sú aj aplikácie špeciálne určené na živé vysielanie, ako napríklad IBM Cloud Video (Ustream) alebo Brightcove. 

nakupovanie cez živé vysielanie
Dôležitou súčasťou predávania produktov cez živé vysielanie je aj interakcia s publikom a element zábavy.

Live streaming nie je teleshopping 

   Nakupovanie naživo je živé vysielanie na online platforme, kde hostiteľ, napríklad obľúbená celebrita, predáva nejaké produkty, od parfumov cez kozmetiku až po rôzne doplnky, možnosti naozaj nemajú hraníc. Live streaming môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín. Ide o jeden z najdôležitejších trendov v e-obchodovaní  v posledných rokoch. Používajú ho najväčšie značky z rôznych odvetví a stále pribúdajú nové.  

    Nakupovanie naživo môže niekomu pripadať trochu ako teleshopping. Existuje však niekoľko dôležitých rozdielov vrátane: 

  • rozsah online živého predaja je oveľa väčší, 
  • úloha hostiteľa je dôležitejšia, 
  • live streaming je možné sledovať na mnohých zariadeniach, 
  • forma a obsah je oveľa interaktívnejšia a  
  • zapojenie publika je vysoké. 

     Live streaming nakupovanie je kombináciou predvádzania, skupinového chatu,  testovania a informovania o produkte. Zábava je tu rovnako dôležitá ako prezentované produkty. Nakupovanie naživo umožňuje vytvoriť si vlastný nákupný kanál, ktorý je hybridom platformy elektronického obchodu a sociálnej siete. Je to miesto, kde si firmy môžu vybudovať dôveru, lojalitu k značke a lojalitu ich zákazníkov.