Ostrov Mauricius bol najskôr Labutím ostrovom

Prvé zmienky o ostrove pochádzajú od arabských a malajských námorníkov už z počiatku 10. storočia. Ostrov Maurícius je zakreslený už na starých arabských mapách. Ako prvý Európania sem prenikli portugalskí námorníci pod vedením Diego Fernandez Pereiru v roku 1505. Portugalci  tu založili malú osadu ale ostrov zostával naďalej neobývaný. Rovnako ako pre iné lode predtým bol ostrov využívaný len občasne k ich zastávkam na ceste do Indie. Od počiatku histórie až do nezávislosti mal ostrov štyroch „majiteľov. Najprv to boli Portugalci, neskôr Holanďania, potom Francúzi a nakoniec Angličania. V roku 1968 získal Maurícius nezávislosť a republikou sa stáva až v roku 1992.

maurícius

Maurícius je rajom na zemi.

Labutí ostrov aj Ostrov Francúzska

Pomenovanie ostrova sa v jeho histórii menilo podľa toho, kto mal nad ostrovom nadvládu. Holanďania ostrov pomenovali Maurícius na počesť princa Maurice z Nassau, holandského miestokráľa. V roku 1638 tu Holanďania vybudovali prvé trvalé osídlenie. O niekoľko desiatok rokov neskôr ostrov opustili kvôli nepriaznivým klimatickým podmienkam a tiež kvôli úpadku osady, ktorú tu založili. Francúzsko, to využilo. V tom čase kontrolovalo susedný ostrov, chopili sa príležitosti a v roku 1715 sa ujali aj vlády nad Mauríciom. Ostrov neskôr premenovali na Île de France. Pod francúzskou nadvládou sa na ostrove vyvinula prosperujúce ekonomika založená na produkcii cukru.

maurícius

Maurícius ponúka aj takéto prírodné krásy.

Ostrov ako útočisko korzárov

Počas mnohých vojenských konfliktov s Britmi poskytovali Francúzi na Mauríciu útočisko korzárom, ktorí napádali britské obchodné lode plaviace sa s nákladom z Indie. Za napoleonských vojen  sa Briti rozhodli získať nadvládu nad Mauríciom. Hoci bitku pri Grand Port vyhral Napoleon, o tri mesiace neskôr po námornej bitke pri Myse Malheureux Francúzi v roku 1810 kapitulovali. Podľa kapitulačných podmienok existujúcim osadníkom zostala ich pôda a ďalší majetok. Pod britskou nadvládou bolo ostrovu navrátené pôvodné meno Maurícius. Jednou z najdôležitejších udalostí počas ich vlády bolo zrušenie otroctva roku 1835. Briti tiež obnovili obchod s cukrovou trstinou a ostrovu vládli ďalších 150 rokov. V súčasnosti je Maurícius veľmi obľúbenou dovolenkovou destináciou.