Otváranie trezorov sa dá zlodejom sťažiť

Otváranie trezorov je spravidla témou, na ktorú myslia len zlodeji a zámočníci. Avšak každý, kto zvažuje nákup trezoru, by sa mal nad touto otázkou tiež zamyslieť. Nie preto aby ste vnikli do trezoru, ale aby ste čo najviac sťažili úlohu zlodejom. S trochou znalostí dokážete ochrániť seba a svoje veci aj pred tým najnáročnejším zlodejom. Otváranie trezorov nie je v skutočnosti až také ľahké, a väčšina metód vyžaduje roky praxe a školenia, ktoré je potrebné zvládnuť. Trezorové dvere môžu byť slabou stránkou trezoru, ak sú vyrobené z tenkého kovu. To zlodejovi uľahčuje prácu a na takýto trezor stačí spravidla páčidlo na vypáčenie dverí. Čím sú dvere hrubšie, tým ťažšie sa budú otvárať.

otváranie trezorov
Čím hrubšie dvere – tým je ťažšie násilné otváranie trezorov

Otváranie trezorov vo filmoch

Krádeže a rýchle vlámania sú vo filmoch často zobrazené ako jednoduchý proces, ktorý trvá niekoľko sekúnd a trezor je otvorený. Nie je to však presné a ani veľmi vierohodné. Držanie stetoskopu pri dverách a otáčanie kombinovaného zámku na počúvanie cvaknutia môže fungovať vo filmoch, ale moderné trezory sú navrhnuté úplne inak a žiadny stetoskop vám veru nepomôže. Zlodeji sa preto často pokúšajú premiestniť trezor na bezpečné miesto, kde majú dostatok času a násilím ho otvoriť. Tomu sa dá ľahko zabrániť priskrutkovaním trezoru o podlahu alebo o zem pomocou kotviacich skrutiek. Väčšina výrobcov má pre tento účel v trezoroch nainštalované otvory pre kotviace skrutky.

otváranie trezorov
Násilné otváranie trezorov zlodejov spomaľuje

Klasifikácia zámkov

Kombinované zámky sú pre zaistenie trezoru stále metódou číslo jedna, aj keď existujú už nejakú dobu. Existuje niekoľko klasifikácií pre bezpečné kombinované zámky. Kombinovaný zámok skupiny II je najbežnejším typom, a dnes sa nachádza vo väčšine trezorov. Ponúkajú trojčíselnú kombináciu. Zámky skupiny I poskytujú vyšší stupeň ochrany a až 4 čísla. Tieto zámky sú odolnejšie a majú v poistnom mechanizme viac kolies. Zlodejom sa najľahšie otvára trezor, keď pozná alebo uhádne kombináciu. Preto nepoužívajte čísla ako je dátum narodenia, rodné číslo alebo číslo občianskeho preukazu. Môžu byť síce ľahko zapamätateľné, ale sú tiež ľahko dostupné pre zlodejov.